Olomoucké zastupitelstvo dnes po dlouhé diskuzi schválilo způsob sloučení Moravské filharmonie Olomouc (MFO) s Moravským divadlem Olomouc (MDO). Symfonický orchestr a třísouborové divadlo mají spadat pod jednu organizaci. O samotném sloučení budou zastupitelé hlasovat poté, co bude připravena zřizovací listina spojené organizace i její název. Filharmonici se sloučením nesouhlasí a kvůli možnému střetu zájmů kritizovali jmenování ředitele MDO Davida Gerneše do funkce manažera, který má na starost přípravu sloučení.
Fúze měla podle původního plánu nastat k 1. lednu příštího roku. Z usnesení zastupitelstva dnes ale toto datum bylo vypuštěno, aby město získalo více času na přípravu.
Odborníci městu doporučili, aby nová organizace vznikla sloučením filharmonie s divadlem. Při této variantě bude totiž zachováno jedno identifikační číslo, na němž je navázáno nejvíc smluv, majetku a dotací. Naopak při splynutí obou institucí by muselo být vytvořeno nové identifikační číslo a proces by byl administrativně mnohem náročnější. Radnice v příštích týdnech ve spolupráci s novým ředitelem, který vzejde z výběrového řízení, vytvoří zřizovací listinu spojené organizace, její strukturu a návrh rozpočtu. I po sloučení budou zachovány značky obou institucí.
„Základním kamenem nové zastřešující instituce je jednoznačně pilíř kulturní, který je tvořen symfonickým orchestrem a třísouborovým divadlem. Další pilíře, na kterých novou instituci vystavíme, by měly reflektovat potřeby kultury v 21. století a sloužit především k rozvoji divadla a filharmonie,“ komentoval chystanou fúzi Gerneš. Chce klást důraz na vzdělávání, zahraniční spolupráci a management v kultuře. Přínosem fúze má být podle primátorova náměstka Viktora Ticháka (Piráti) stabilita a rozvoj. Nová instituce bude mít větší šanci získat evropské granty, než kdyby tak činilo pouze divadlo či filharmonie.
Opoziční zastupitelka Markéta Záleská (ODS) ale uvedla, že zastupitelé před hlasováním neměli údaje o tom, jaký dopad bude mít sloučení MFO s MDO na počet zaměstnanců a jaký je očekávaný finanční efekt. Podle Ticháka zatím nelze stanovit přesný dopad fúze na počet zaměstnanců. „Jsme připraveni poskytnout dostatek finančních prostředků na to, abychom šli cestou maximálního sociálního smíru a nemuselo docházet k propouštění, ale abychom využívali přirozenou fluktuaci,“ řekl. Finanční úspory chce město investovat zpět do nové instituce zastřešující divadlo a filharmonii.
Obavy ze slučování mají především odboráři z MFO. Už dříve uvedli, že slučováním přijde o práci až pětina hudebníků. Podle Gerneše nejsou tyto obavy na místě. Proti záměru města sloučit MDO s MFO se loni otevřeně postavilo sedm desítek umělců z celé republiky, obavu mají především ze snížení umělecké úrovně. Filharmonici kvůli nesouhlasu s chystanou fúzi připravili petici a minulý týden rozmístili v centru Olomouci tři klavíry natřené červenou barvou, které slouží jako petiční stánky.