Cena za celoživotní dílo a k tomu potlesk ve stoje. Tak vypadalo udílení fotografických cen v Národním muzeu pro olomouckého fotografa Jindřicha Štreita. Štreit, který se věnuje sociální fotografii, spolupracuje mimo jiné s Muzeem umění Olomouc a učí na Univerzitě Palackého, si cenu převzal ve čtvrtek.
Při udílení ceny za celoživotní dílo tleskalo Jindřichu Štreitovi publikum ve stoje. „Bylo to velkolepé setkání s lidmi, kteří podporují fotografii a snaží se, aby nestagnovala. Moc mě toto ocenění potěšilo, jeden z radostných okamžiků mého života,“ popsal Štreit své pocity druhý den po předávání pro web Muzea umění Olomouc, se kterým dlouhodobě spolupracuje. Fotograf navíc musel udržet výhru několik dní před vyhlášením v tajnosti. „Věděl jsem to asi týden dopředu a slíbil jsem, že to nikomu neřeknu. Pro mnoho lidí to tak bylo skutečně překvapení. Třeba moje sestra, která se mnou byla v sále, zažila lehký šok.“
Cenu Štreitovi předával další významný fotograf Josef Koudelka. Jindřich Štreit svou fotografickou tvorbu věnoval dokumentaci venkovského života v období skomírajícího komunismu, později se tematicky zaměřil na lidi žijící na okraji. Na Olomoucku se věnuje lidem bez domova (série Kde domov můj), vězňům a handicapovaným (série Brána naděje, Cesta ke svobodě). Fotil také prostředí olomoucké fakultní nemocnice.
Štreitovy práce jsou zastoupeny v mnoha významných světových institucích jako jsou Victoria & Albert Museum, London, International Centrer of Photography, New York, The Museum of Modern Art, New York, The National Gallery of Art, Washington, Tokyo Metropolitan Museum of Photography a mnoha dalších.