Proluku v sousedství Muzea umění v Olomouci, kde má v budoucnu stát Středoevropské fórum (SEFO), vyplní od pátku Tichý křik. Půjde o interaktivní autorskou instalaci v pojetí vizuálního umělce Dana Gregora. Instalace promění prostřednictvím speciálního softwaru lidský hlas v psaný text a umístí jej do prostoru, sdělil dnes ČTK mluvčí muzea Tomáš Kasal. Tichý křik bude v proluce do 12. prosince, stane se součástí muzejní přehlídky současného středoevropského umění Trienále/SEFO 2021.
Pro Tichý křik muzeum oslovilo Gregora cíleně, interaktivní autorskou instalaci vytvořil přímo pro prostor proluky. „Samotná instalace je založena na softwaru transformujícím lidský hlas v češtině i angličtině v psaný text, který Dan Gregor vyvinul společně s programátorem Václavem Opekarem. Tichý křik je zejména o tom, co si občas každý z nás nosí v hlavě a třeba si to jen v duchu šeptá pro sebe,“ uvedl mluvčí muzea.
Instalace umožňuje zhmotnění těchto slov tak, aby se na ně mohli lidé s odstupem podívat a sami tak zaplnit prostor proluky vlastními významy. „Umístění instalace na toto místo také nabízí možnost čistě vizuální a intimnější formy vox populi. Na architektonickém řešení vstupu do proluky pro Tichý křik a pojednání jeho okolí se budou podílet studenti brněnského VUT pod vedením Nicol Galeové,“ doplnil mluvčí muzea
Autor instalace vystupuje pod pseudonymem INITI. S uměleckou skupinou Macula se dříve podílel na videomappingových projekcích. Výrazná je jeho práce s hudebníky. Společně s Floexem vytvořil pro olomouckou kapli Božího Těla interaktivní projekt Archifon, který rozvinul v Bruselu, Linci a Glasgow. V současnosti mohou zájemci vidět jeho tvorbu v podobě 360 stupňové projekce v Planetáriu Praha. Jde o projekt s norským hudebníkem Biosphere.
Mezi jeho realizace patří interaktivní scénické zpracování divadelních inscenací Antikódy v Národním divadle a Guide v divadle Ponec s choreografkou Věrou Ondrašíkovou, dodal mluvčí muzea.
V proluce v Denisově ulici, kde se bude tato interaktivní instalace odehrávat, má v budoucnu vyrůst dlouho plánovaná expozice středoevropského výtvarného umění (SEFO) a to podle původního návrhu architekta Jana Šépky. Rozhodnutí před rokem oznámilo vedení muzea a ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Na stavbu expozice futuristického vzhledu předloni v lednu vláda uvolnila 593 milionů korun.