Před rokem odstartovala rozsáhlá rekonstrukce olomouckého barokního klenotu, sloupu Nejsvětější Trojice. Naplánovaná je na 990 dní, a tak centrum Horního náměstí téměř na tři roky obsadilo vysoké lešení, za nímž se pod bílou plachtou památka schovává. Protože ale není vidět, nikdo neví, jak opravy pokračují. Sami restaurátoři navíc po začátku prací přiznávali různé komplikace, které by mohly rekonstrukci protáhnout. Report zjišťoval, jak to tedy s opravami vypadá.
8. dubna 2024 započala rozsáhlá rekonstrukce sloupu Nejsvětější trojice, která město vyšla na 30 milionů korun. Celý objekt je tak už rok obestavěný lešením, přes které na něj skoro není vidět. Oprava této dominanty je zatím naplánovaná na 990 dní, tedy necelé tři roky. Restaurátoři ale hned po začátku prací mluvili o tom, že dost možná termín nestihnou. Poýkali se totiž s různými potížemi. Mimo jiné třeba zjistili, že sochy světců jsou příliš zničené, a tak na čištění museli místo pískování použít laser.
Pavel Konečný ale za Magistrát města Olomouce hlásí pozitivní vývoj situace. Odborníci už si podle něj s počátečními komplikacemi poradili, a po prvním roce opravy probíhají hladce: “Restaurování Čestného sloupu Nejsvětější Trojice probíhá v souladu s harmonogramem a restaurátorským záměrem, bude dokončeno v předpokládaném termínu v roce 2026,“ uvádí. Pokud se tedy ještě neobjeví nějaké jiné neočekávané potíže, už 24. 12. 2026 nám Olomouc pod stromeček nadělí čerstvě opravenou památku zase v celé své kráse.
Barokní sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci, který se tyčí do výše 32 metrů, je tou nejvelkolepější stavbou svého druhu v České republice. Stavěl se několik desetiletí a vysvěcen byl roku 1754 za přítomnosti samotné Marie Terezie. Od roku 2000 je na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jednou z jeho předností je vysoká míra autenticity. Jeho současná forma a vzhled totiž věrně odpovídají původnímu návrhu a od doby vzniku neprošly žádnými zásadními změnami. Poslední velká renovace tohoto barokního sousoší trvala skoro rok a půl a byla dokončena v roce 2001. Město tehdy stála téměř 17 milionů korun.