Letošní ročník Street Art Festivalu v Olomouci promění desítku ploch na území města ve velkoplošné plátno, zapojí se umělci z tuzemska i zahraničí. Svá díla budou tvořit na fasádách domů, kotelen ale i na ploše hřiště. Přehlídka 10. až 23. září nabídne také workshopy, komentované prohlídky i výstavu, řekla dnes manažerka festivalu Romana Junkerová. Původně se měla část přehlídky již v těchto dnech přenést také do Hranic, podle organizátorů zde však nebyla shoda ohledně vítězného návrhu.
„Do Olomouce letos přijede malovat desítka jak českých, tak mezinárodních umělců. Malovat se bude v prostorách vysokoškolských kolejích Šmeralova, u Malé haly a na periferiích, kde se bude jednat o kotelny. V plánu je také budova u Farmaku. Čeká nás mix abstrakce, moderního umění, klasické figurativní malby a graffiti,“ řekla Junkerová. Graffiti obrazy se mají postupně od druhé poloviny září objevovat na fasádách kotelen v ulici Čajkovského, Zikova, Mošnerova, kde umělci budou zpříjemňovat městský vzhled sídliště Nová ulice a Zikova. V plánu jsou zde také workshopy pro děti.
O zahřívací kolo přehlídky se již postaral slovenský streetartový a graffiti umělec s vášní pro pop-art tvořící pod jménem Dian, který proměnil fasádu kotelny na Tabulovém vrchu. „Jeho mural slona získal v New Yorku ocenění a byl zařazen mezi Top 10 murals in Brooklyn 2015. Jeho obrazy byly vystavovány v Praze, New Yorku a Florencii,“ uvedli pořadatelé na sociální síti. „S malováním začal v roce 2009, následovala ocenění na festivalech v Německu i na Slovensku. Jeho díla můžete stále spatřit ve světových metropolích jako New York, Varšava, Praha, Zanzibar a další,“ dodali organizátoři.
Od 10. září se začne postupně proměňovat fasáda vysokoškolské koleje ve Šmeralově ulici. Vzniknout na ní má podoba Františka Palackého v souvislosti s letošním 450. výročím vzniku olomoucké univerzity. O zpodobnění velikána, který dal jméno olomoucké univerzitě, se postará malíř a ilustrátor Zbyněk Linhart. Ve stejnou dobu začne proměňovat plochu hřiště za hotelovým domem v Bieblově ulici bulharský umělec Glow. Od 18. září poskytne prostory pro plátno německému umělci tvořícím pod jménem Kartelovic budova Farmaku. „Z muralových maleb je v plánu také Malá hala v Hynaisově ulici,“ doplnila Junkerová. Tvořit tam bude polský umělec Richie.
Součástí festivalu budou 8. září také komentované prohlídky, od 7. do 30. září nabídne festival ve Studiu G21 skupinovou výstavu s názvem Palackého všednosti – kronika městského života, na které se budou prezentovat právě umělci letošního ročníku. Festival doprovodí také 19. září koncert zpěvačky Sawsane, doplnila organizátorka festivalu. Více informací je na stránkách festivalu.