V Olomouci naplno začíná letošní ročník Street Art Festivalu. Už od této neděle začnou postupně dostávat novou tvář koleje J. L. Fischera, od příští soboty budou proměňovat graffiti umělci fasády tří kotelen a přehlídka vyvrcholí poté, co se v umělecké plátno promění plocha basketbalového hřiště v ulici Bieblova a budova Farmaku. Přehlídka současného pouličního umění reprezentovaná českými i světovými jmény svého oboru potrvá do 23. září, informovala dnes ředitelka festivalu Romana Junkerová.
Téma letošního ročníku Every day chronicles odkazuje na Františka Palackého a jeho dějiny každodennosti. „František Palacký napsal své ženě Terezii během jejich odloučení několik stovek dopisů, jejichž předmětem byly nejčastěji starosti každodenního života, tato jeho stránka není veřejnosti až tak známá, proto jsme se rozhodli akcentovat motiv napříč letošním festivalem. Zejména proto, že Univerzita Palackého letos slaví 450 let od svého založení,“ uvedla Romana Junkerová.
Do Olomouce přijalo pozvání několik tuzemských i zahraničních osobností murálové tvorby s přesahem od graffiti až po současné umění. Patří mezi ně například výtvarník Dian ze Slovenska, který festival odstartoval – během srpna umělecky ztvárnil kotelnu v ulici Zelená. Od neděle začnou dostávat novou podobu koleje J. L. Fischera, autorem malby bude Zbyněk Linhart. V posledních třech letech se v jeho tvorbě uplatňuje geometrická stylizace. „Budovu Farmaku oživí Emil Kartelovic, umělec, jehož díla hluboce reflektují ztrátu tradic a vybízejí k zapojení do minulosti i současnosti. Inspiruje se historickými předměty denní potřeby, artefakty, suvenýry a zároveň překračuje hranice mezi tradičním řemeslným zpracováním a digitálním designem,“ uvedla Junkerová.
Festival zakončí přeměna starého basketbalového hřiště v ulici Bieblova, kde bude tvořit umělec Glow z Bulharska. Jeho tvorba je silně zakotvená v městském prostředí a v pozitivní proměně veřejného prostoru. Graffiti tvoří už od roku 2000, kdy se začal formovat jeho osobní abstraktní jazyk, stejně jako osobitý styl založený na odvážných kompozicích, živých barvách a geometrickém toku. Svojí tvorbou spojuje komunity, především na veřejných hřištích, a tvoří společný zájem lidí různých sociálních vrstev, věkových skupin, tvarů či ras, dodala ředitelka festivalu.
Přehlídka nabídne i doprovodný program, na kterém se mohou návštěvníci těšit na výstavu Palackého všednosti: kronika městského života, workshopy u kotelen Mošnerova a Čajkovského nebo na hudební vystoupení české raperky Sawsane či komentované prohlídky. Festival je pro návštěvníky zdarma a veškeré informace naleznou na webu či sociálních sítích