V Olomouci začne v pondělí mezinárodní festival soudobé hudby MusicOlomouc, jehož letošní ročník bude zaměřen na ženy, nese podtitul Women. Pozornost bude věnována především skladatelkám a interpretkám se zvláštním zacílením na autorky z oblasti Baltu. Festival tvoří sedm koncertů, na nichž zazní pět světových premiér, informovala ČTK mluvčí festivalu Martina Pudelová. Festival, který pořádá Univerzita Palackého v Olomouci a spolek MusicOlomouc, potrvá do 4. listopadu a obsadí prostory Uměleckého centra UP, Divadlo na cucky a Reduty.
Na festivalu vystoupí orchestry, soubory a interpreti z České republiky, Slovenska, Švédska, a Estonska. „V centru dění 13. ročníku festivalu MusicOlomouc jsou ženy, a to především jako skladatelky. Téměř všechny koncerty jsou složeny z děl soudobých skladatelek. Zazní díla autorek z celkem 21 zemí, se zvláštním důrazem na tvorbu z Pobaltí,“ uvedl ředitel a dramaturg festivalu Marek Keprt.
Festival nabídne nejen skladby významných etablovaných skladatelek, ale i pestrost kompozičních přístupů mladší generace skladatelek, jejichž tvorba podle Keprta v ČR dosud neměla moc šancí zaznít. „Po loňském roce se velmi těšíme na živé publikum a na setkání s autorkami. Pro všechny případy budeme také připraveni přejít do on-line prostředí a posluchačům nabídnout každoroční olomouckou dávku současného hudebního umění alespoň prostřednictvím YouTube kanálu festivalu,“ doplnil ředitel festivalu.
V pondělí festival otevře pobaltský ansámbl soudobé hudby Ensemble for New Music Tallinn, který představí hned tři světové premiéry. O týden později se posluchači mohou těšit na koncert olomouckého ansámblu Lichtzwang a flétnistky Moniky Štreitové, kteří uvedou program z děl současných skladatelek z osmi zemí ve skladbách pro sólovou flétnu, flétnu s elektronikou a sólový klavír. Festival nabídne i komorní hudebně-dramatické dílo, a to audiovizuální operu o ženách v různých životních situacích s názvem TiAmo od Isha Tria – autorů Iva Medka, Sáry Medkové a Víta Zouhara. Poprvé na festivalu vystoupí slovenský EnsembleSpectrum, který uvede tvorbu mladé generace autorek v konfrontaci s významnou kompozicí Caroly Bauckholtové s názvem Laufwerk.
Na programu festivalu je i uvedení skladby Jany Vöröšové Tři Sirény; akce se uskuteční ve středu 3. listopadu na nádvoří Uměleckého centra Univerzity Palackého během pravidelné středeční zkoušky sirén. Do letošního ročníku se kvůli loňským koronavirovým opatřením přesunul také koncert švédského Ume Dua ve složení violoncello a perkuse, které vystoupí v ČR vůbec poprvé. Závěrečný koncert festivalu v podání Moravské filharmonie Olomouc za řízení Petera Vrábela se sólisty Miroslavem Beinhauerem (klavír) a Pavlem Zlámalem (saxofon) bude věnován mladší generaci skladatelek z Pobaltí, dodali pořadatelé. Podrobný program lze nalézt na www.musicolomouc.cz.