Procházka po Svatováclavském náměstí v Olomouci v dobách pravěku, středověku nebo novověku je lákadlem pro každého milovníka historie. V nové stálé expozici Arcibiskupského muzea ovšem tuto možnost dostane každý jeho návštěvník. Virtuálně herní procházka po historickém centru Olomouce se má veřejnosti otevřít 24. dubna.
Pro návštěvníky se opět otevře původní expozice Ke slávě a chvále/tisíce let duchovní kultury na Moravě, tu doplní nová expozice s názvem Zde se nacházíte, která bude umístěna ve zrenovovaném podkroví kapituly. „Výstava představí historii Svatováclavského náměstí od pravěku do současnosti, návštěvníci muzea uvidí umělecká díla a archeologické nálezy, které byly vykopány na Svatováclavském návrší a pochází z různých historických etap tohoto místa, mají tedy bezprostřední historickou souvislost,“ řekl Olomouckému Reportu vedoucí Arcidiecézního muzea Miroslav Kindl s tím, že nejstarší exponáty pochází z 5. tisíciletí před naším letopočtem.
Novinkou bude velké zapojení virtuálně herní vizualizace, návštěvníci vezmou herní ovladač a projdou se po návrší v dobách pravěku, středověku a novověku. „Bude možné se projít, vstoupit do budov, připojené budou i rozšířené popisky,“ dodal Kindl s tím, že jednou z inspirací byla i úspěšná hra KingdomCome Deliverance od českých vývojářů. „Pomocí exponátů rekonstruujeme, jak návrší vypadalo a k čemu sloužilo. Bylo to jedno z mocenských a duchovních center ve střední Evropě,“ upozornil vedoucí muzea.
K dokreslení podoby návrší pomohou i tři velké bronzové modely. „Pro výstavu jsme nechali vytvořit uměleckou faksimilii olomouckého kolektáře, to je nejvýznamnější rukopis ze skriptoria biskupa Jindřicha Zdíka, který vznikl v Olomouci ve 12. století. Rukopis je iluminovaný a bohužel byl během Třicetileté války převezen do Švédska,“ zdůraznil Kindl s tím, že faksimilie je pro laika nerozeznatelná od originálu. Novou expozici doplní komiks z dílny Martina Šinkovského a Petra Nováka (Ticho 762). Na 52 stranách vylíčí příběh současného mladíka, který vyrazí lézt po skále pod dómem sv.Václava a shodou okolností se stane cestovatelem v čase. Kurátoři výstavy tak cílí i na mladé návštěvníky.
Expozice v podkroví vzniká pod dohledem architekta Jana Šépky, jenž se na rekonstrukci budov kapitulního děkanství pro potřeby Arcidiecézního muzea podílel již před více než deseti lety. Oprava je součástí rozsáhlé rekonstrukce sousedního Zdíkova paláce, jedné z nejcennějších románských památek ve střední Evropě, která vyjde zhruba na 50 milionů korun. Po otevření paláce budou návštěvníkům zpřístupněna i dosud uzavřená místa; v přízemí paláce se budou moci zájemci vůbec poprvé od jeho otevření v roce 2006 projít všemi čtyřmi rameny zdejší gotické křížové chodby se středověkými nástěnnými malbami. O patro výš jim bude k dispozici nová lávka, které je provede po celém ochozu s původními románskými okny.