Už koncem tohoto týdne se návštěvníkům Vlastivědného muzea v Olomouci otevře unikátní výstava. K vidění budou meteority nalezené blízko Opavy. Ty jsou unikátním archeologickým i geologickým nálezem.
Meteority našli dělníci v Lundwallově cihelně v opavských Kylešovicích v červenci 1925. Stáří lokality s dalšími nálezy, kde se nápadně těžké kameny našly je asi 18 tisíc let. Můžeme se tak domnívat, zda byli lovci ze starší doby kamenné svědky pádu meteoritu, nebo jeho kusy sebírali a udělali z nich ohniště.
Podrobný výzkum meteoritů se uskutečnil až v roce 1964. Stále však neznáme přesné místo jejich dopadu a způsob, jak se fragmenty meteoritů dostaly na místo nálezu. Tato záhada zůstane možná navždy nevyřešena.
„Pro Vlastivědné muzeum v Olomouci je velkou ctí, že může vystavit další skvost z českých muzejních sbírek. Po Věstonické venuši a Keltské kamenné hlavě uvidí Olomouc i slavné Meteority , které přistály na naší zemi před více než 18 tisíci lety. Přijďte se podívat, bude to stát za to,“ řekl ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek
Výstavu doprovází přísná bezpečnostní opatření. Návštěvníkům se ale naskytne pohled na soubor meteoritických fragmentů o celkové váze téměř osm kilogramů.