Umělecké zvonařské dílně z Brodku u Přerova patří poslední letošní výstava v Galerii města Přerova. Expozici doprovodí speciální instalace zvonů a zvonků všech velikostí od miniatur až po třísetkilové obry, řekla vedoucí galerie Lada Galová. Chybět nebudou ani předměty uměleckého slévárenství, ukázka historické zvonice na dřevěných stojkách nebo stylizace zvonařské dílny. Výstavu s názvem Vánoční zvonění galerie otevře příští týden ve čtvrtek.
Výstava připomene také loňské 70. výročí od založení dílny, při vernisáži bude odhalen také výroční zvon. Požehná mu pomocný biskup olomoucké arcidiecéze Antonín Basler. „Svůj první zvon odlil v roce 1950 v místě současné dílny dědeček Josef Dytrych. Teprve po dlouhých sedmi desítkách let se dílna přemístí, letos jsem začala s výstavbou moderního areálu s výstavní síní na okraji naší obce. K jubileu odléváme výroční zvon se speciálním reliéfem, prvně bude představen právě při vernisáži,“ uvedla zvonařka Leticie Vránová-Dytrychová. Podotkla, že kromě historie dílny chce na výstavě představit i významné zakázky včetně zvonu vyrobeného u příležitosti návštěvy papeže Jana Pavla II.
Stěny galerie zaplní dobové fotografie dílny a vzpomínky na významné zakázky zvonů s příběhem. Vstup do stylizované dílny, v kterou se promění zadní salonek galerie, bude rámován originálním dobovým vývěsním štítem. „Demonstrace lití zvonů včetně detailů jako nářadí, formy, nádoby na míchání zvonoviny nebo licí azbestové kabáty a štíty bude doplněna také o formičky k voskovému odlévání výtvarných prvků na zvonech, jako jsou reliéfy či ornamenty,“ uvedla vedoucí galerie Lada Galová. Návštěvníci spatří i ukázky formovací jílovité hlíny včetně příměsí, jakými jsou ječmenné plevy, kravské chlupy nebo pivo.
Své místo v instalaci najdou i netradiční zvony jako například zvon do Ho Či Minova Města, který postrádal klasickou hlavu zvonu, již nahradila dračí s trnovou korunou. Originální budou podle vedoucí galerie Lady Galové nejen vystavované objekty, ale i instalace výstavy a transport exponátů, které se přesouvají dnes. „Přesouvat zvony tak, abychom jim neporušili srdce nebo jejich povrchovou úpravu, je při váze několika set kilogramů logistickým oříškem. Nápomocni nám jsou samozřejmě brodečtí zvonaři, k ruce budeme potřebovat tentokrát i těžkou techniku jako jeřáby či vysokozdvižné vozíky,“ dodala Galová.
Zvony z brodecké dílny, která patří k největším svého druhu v Evropě, znějí nejen v České republice a na Slovensku, kam směřuje většina produkce, ale po celém světě. Své zákazníky dílna našla například i v Austrálii, Japonsku, Jihoafrické republice nebo Spojených státech. Svá díla značí větvičkou z túje severské.