V oblasti Dluhonice, Předmostí, Horní Moštěnice i Bochoř prováděli archeologové centra Olomouc průzkum už od března 2017. Práci dokončili letos a výsledky jsou překvapivé, odvezli si k dalšímu zkoumání více než jedenáct set beden artefaktů a antropologických nálezů. Lokality byly vybrány podle toho, kudy povede plánovaná trasa D1 u Přerova.
Zkoumáním prošlo celkem 4779 sídlišť, 37 vyšších struktur a 156 žárových i kostrových pohřbů. Během výkopových prací nebyla nijak narušena výstavba D1. „V sídlištních jámách ze starší a mladší doby bronzové jsme objevili mnoho pohřbů, což je jev pro toto období pravěku poměrně běžný. Některé z nich však byly velmi neobvyklé. Kupříkladu výplň jedné nepříliš velké zásobní jámy byla téměř celá zaplněna kostrami,“ uvedl Jaroslav Peška, ředitel Archeologického centra Olomouc.
Našly se i vzácné šperky, mince, pozůstatky pecí a zaniklých komunikací. „Také byl nalezen keramický zlomek trůnu, na kterém je dochována část božstva, konkrétně jeho levá noha,“ dodal Jakub Vrána, vedoucí archeologického průzkumu.
Práce archeologů není u konce, čeká je katalogizace, konzervace, fotodokumentace a další náročná činnost s nálezy.
„Rád bych archeologům poděkoval za skvělou práci a už se moc těším, až si některé z nově objevených nálezů budou moci lidé prohlédnout při návštěvě muzeí v Olomouckém kraji,“ uvedl Jan Žůrek, krajský radní pro oblast kultury.