Půl roku vzbuzoval pozornost na Náměstí hrdinů Památník ženám, které vařily sůl. Instalaci od slovenské autorky Ilony Németh vystavilo Muzeum umění Olomouc v rámci výstavy Trienále SEFO 2024. Letos by měl vzniknout v chorvatské Crikevnici, kde ženy během druhé světové války skutečně vařily sůl.
Slovenská umělkyně Németh spolu s Mariánem Ravaczem vytvořili památník jako poctu ženám z chorvatské Crikevnice, které během druhé světové války získávaly tvrdou dřinou mořskou sůl. „Památník jsme navrhli z bílého betonu, do něhož jsme implantovali kousky solného kamene. Instalace je sice věnovaná ženám Crikevnici, ale je to míněno jako symbolický příběh, který vypráví všeobecně o ženské síle,“ vysvětlila Ilona Németh.
Právě v jedenáctitisícovém městečku u Jaderského moře měl být památník původně postaven. Podle Muzea umění ale ztratil tamní politickou podporu a nakonec se neuskutečnil. „Proto také mohl zavítat do Olomouce. S příchodem nového roku je však všechno jinak a v polovině května 2025 by měli památník v Crikevnici odhalit,“ uvedl mluvčí Muzea umění Olomouc Tomáš Kasal.
Během druhé světové války odcházeli muži na frontu, takže v chorvatských městech i vesnicích zůstali jen staří lidé, děti a ženy. „V situaci všeobecného kritického nedostatku čehokoliv museli nějakým způsobem přežít. Chyběla i sůl, čehož se chytily ženy v Crikvenici,“ vysvětlil Kasal.
Zdejší ženy nabíraly čistou mořskou vodu a nosily ji v třicetilitrových sudech, zatímco děti se tahaly s až osmilitrovými vaky. „Vodu vařily tajně v noci ve velkých hrncích či rozpůlených železných sudech o objemu přibližně 50 litrů. Množství získané soli kolísalo mezi 3 a 8 kilogramy na 100 litrů mořské vody. Sůl pak následně vyměnily za brambory, obilí či kukuřici,“ uzavřel mluvčí.