Kristus a Panna Maria z Lutína na Olomoucku pamatují už husitské války. Sousoší z opuky se do stálé expozice Arcidiecézního muzea vrátí v březnu letošního roku. Opravu čeká i pieta v Prostějově.
„Je pravděpodobné, že nejstarší poškození díla souvisela s husitskými bouřemi a ukvapenou manipulací při snaze o jeho záchranu. Tehdy mohlo dojít i ke dvěma největším ztrátám modelace – k odlomení levé ruky Krista v místě zápěstí a poškození a následné ztrátě nohou od kolen dolů. Nohy byly později nahrazeny dřevěným doplňkem, ruka dořezána nebyla,“ přiblížila minulost díla vedoucí odboru ochrany sbírkového fondu Helena Zápalková.
Poslední opravy provedl Radomír Surma, který se zaměřil na záchranu unikátní gotické polychromie (barevná výzdoba plastik pozn. red.). “Po restaurování je sousoší prezentováno v kombinaci původní vrstvy polychromie v případě inkarnátů Panny Marie a Krista a první, pozdně gotické přemalby, bílého pláště na líci zdobeného rostlinnými motivy a se stopami Kristovy krve,” uvádí muzeum umění na svém facebookovém profilu.
Oprava čeká i pietu v Prostějově
Oprava sousoší Marie a Krista se chystá i ve Vrahovicích (městská část Prostějova pozn. red.), její opravu již schválili prostějovští radní. Vrahovická pieta je již značně opotřebená a potřebuje restaurovat. O to se postará akademický sochař René Tikal. “Záměr je již zpracován a je i odsouhlasen Národním památkovým ústavem v Olomouci. Předpokládaná cena za restaurování je 304 tisíc korun. Na restaurátorské práce budeme zároveň žádat o dotaci z Olomouckého kraje z Programu Obnova staveb drobné architektury místního významu. Dotace bude poskytována následně,“ řekl náměstek primátora Jiří Rozehnal.