Je to již dvanáct týdnů, kdy 6. června došlo k protržení hráze Kachovské přehrady na Ukrajině, což způsobilo jednu z největších ekologických katastrof v Evropě. Tato událost těžce dopadla na obyvatelstvo již tak velmi trpící válečným konfliktem. Nyní byli zasaženi i obrovskou povodní. Arcidiecézní charita Olomouc okamžitě zareagovala podporou partnerské organizace Caritas Mariupol, pomáhající v těchto postižených oblastech. Jak konkrétně, komu a ve kterých místech?
„Sledovali jsme zprávy a protože zkušenosti z povodní máme bohaté, věděli jsme, co je potřeba. Navázali jsme okamžitě kontakt s kolegy na Ukrajině a ihned zaslali finanční částku 20 000 EUR pro okamžitou pomoc,“ vzpomíná na červnové dny Martin Zamazal, vedoucí humanitárního oddělení Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO).
Nejprve bylo nutné pomoci s evakuací lidí do bezpečných oblastí. Následně po opadnutí vody, když se obyvatelé začali vracet do svých bydlišť, se pomoc Charity ještě vystupňovala. „Okamžitě se objevilo mnoho problémů. Jedním z hlavních byl nedostatek pitné vody. Všechny studny byly zanesené. Potřebovali jsme nutně dezinfekci, zabezpečit praní a sušení prádla a dalších věcí, nové lůžkoviny na spaní a plenky pro dospělé lidi s handicapem, gumovou obuv a podobně. Problémy se objevovaly postupně, jak oblast vysychala,“ vysvětluje Yevhen Chako, pracovník Caritas Mariupol: „Zvládli jsme to. Nejdůležitější je konkrétně reagovat na potřeby zranitelných skupin obyvatel, které se během humanitární katastrofy o sebe obtížně postarají samy.“
Následně bylo nutné zajistit materiální pomoc, která probíhala v několika vlnách. První nákupy materiálu proběhly již 14. června. Šlo o sušáky na prádlo (50 ks), dezinfekční prostředky na obyvatelné prostory (160 ks), plenky pro dospělé (250 balení), chemii na mytí nádobí (976 ks), prací prášky (877 ks), antiseptika (2 160 ks) a ložní prádlo (542 ks). Distribuci provedli sociální pracovníci Caritas Cherson, a to jak v samotném Chersonu, tak ve vesnicích Miroliubivka, Antonivka, Inzhenerne, Sonyachne a Zelenivka v Chersonské oblasti.
Druhá dodávka materiálu proběhla 21. června. Nakoupeno bylo 20 tun pitné vody v celkem 4 000 pětilitrových lahvích, které byly distribuovány v zatopených obcích Komyshany a Pryozerne.
Třetí dodávka začala pořizováním materiálu v Záporoží 29. června. Seznam pořízených věcí obsahoval tyto položky: gumové boty (60 párů), prostředky dezinfekce místností (52 ks), sady ložního prádla (104 ks), ručníků (52 sad), dámského spodního prádla (60 balení), sady hrnců a pánví (52 ks), ale také třeba led žárovky (10 ks). Tuto distribuci provedli sociální pracovníci ve městě Cherson ve prospěch žen s dětmi, které se nacházely v záplavových oblastech. Čtvrtá dodávka materiálu ze 14. července obsahovala celkem 158 sad ložního prádla.
Činnost mobilních skupin provádějících šetření v zasažené oblasti byla velmi omezena z důvodu bezpečnosti. „Každý den dělostřelectvo způsobí velké škody na civilní infrastruktuře a smrt civilistů. Vzdálenost od frontové linie není větší než 2 km přes řeku Dněpr, a to znamená nebezpečí,“ říká Chako. „V tomto ohledu bylo rozhodnuto doručit humanitární náklad mobilním týmem Caritas Mariupol do Chersonu přímo do center Caritas Cherson, kde místní sociální pracovníci provedli předání potřebného materiálu konkrétním lidem zasaženým touto katastrofou. Pitná voda byla dodávána přímo mobilním týmem Caritas Mariupol do zaplavených vesnic Komyshany a Pryozerne a okamžitě předána zasaženým lidem“, upřesňuje Chako.
Pomoc byla poskytnuta především seniorům. Ženy a děti ve městě Cherson byly také přijaty do programu pomoci jako nejzranitelnější část populace. V rámci celkové dosavadní reakce na událost obdrželo pomoc celkem 1 560 osob, z toho bylo 351 žen s dětmi, 125 osob se zdravotním postižením.
Martin Zamazal objasňuje také spolupráci s partnerskou organizací na Ukrajině: „Charita z Mariupolu se stala naším partnerem už v roce 2016.“ Tehdy ACHO podpořila jídelnu pro uprchlíky z Doněcké oblasti. „Pozvali jsme také pracovníky Caritas Mariupol, aby se přijeli seznámit s našimi projekty, které realizuje Charita tady u nás a aby se mohli inspirovat při rozvoji své Charity,“ vysvětluje podrobněji vedoucí humanitárního oddělení ACHO. Vše ale překazila válka. „V okamžiku, kdy Mariupol obsadila vojska Ruské federace, musela se Charita Mariupol přesunout a přestěhovala se právě do oblasti Záporoží, kde nyní pracují.“
ACHO aktuálně podporuje zajištění pitné vody a jídla pro uprchlíky, kteří přesídlili do oblastí působnosti Caritas Mariupol tj. neokupované části Doněckého regionu. „Tam jsme podpořili jejich aktivitu s pitnou vodou v rámci Pokrovského okresu. Jde o vrtání 11 studní, které zajistí nejprve pouze užitkovou a následně také i pitnou vodu pro jedenáct obcí,“ doplnil Zamazal. Pomoc je tak efektivní a reaguje na místní potřeb.
Nyní je celá pobřežní zóna nádrže Kachovka a Cherson v tzv. červené zóně frontové linie, tzn. že vzdálenost k nepříteli přes řeku je cca 1 km. „Každý den dochází k chaotickému ostřelování a civilním obětem. V poslední době jsou velkou hrozbou drony. Odhazují výbušniny na domy, civilní dopravu,“ vysvětluje Yevhen Chako. „Existuje mnoho případů ostřelování míst humanitární pomoci. Shromažďování lidí pro humanitární pomoc je nebezpečné. Každá návštěva této zóny vyžaduje analýzu bezpečnostní situace a koordinaci humanitárních zdrojů,“ doplňuje pracovník Caritas Mariupol. Rozhovor s ním končí pro nás zásadním sdělením: „Další projekty se již realizují nebo připravují. I nadále počítáme s těsnou spoluprací mezi Arcidiecézní charitou Olomouc a Caritas Mariupol. Jsme za ni velmi vděční. Děkujeme,“ sdělil Yevhen Chako.
K díkům se přidáváme, protože bez podpory veřejnosti, která přispěla do naší finanční sbírky, bychom pomáhat nemohli. I další pomoc je závislá na finanční podpoře. Chcete-li se na pomoci podílet, prosíme Vás o jakýkoli peněžní dar na konto sbírky ACHO pro Ukrajinu.