Zatímco se někteří snaží zachránit svou rodinu před povodní, jiní si v rozbouřených řekách užívají svou vlastní adrenalinovou show. V některých místech se může zdát voda klidná, ale pod hladinou tečou silné spodní proudy, které dokáží strhnout i zkušeného plavce. Městská policie Olomouc monitoruje díky kamerovému systému uzavřené části toků a vyzývá k opatrnosti.
Zvláště u povodní mohou řeky táhnout různé překážky, např. větve, kameny nebo trosky. Ty mohou plavce zranit nebo zablokovat pod hladinou. Při povodňových situacích hrají zásadní roli městské policejní složky. Strážníci aktuálně situaci monitorují, ale sami nikde zasahovat nemuseli.
„Městská policie reaguje na nastalou situaci, kdy spolupracuje se složkami IZS, řeší podněty povodňové komise a úkolů z toho vyplývajících,“ řekl pro Olomoucký Report mluvčí MP Olomouc Petr Čunderle. „V místech řeky Moravy, i Mlýnského potoka a dalších toků probíhá v rámci běžné kontrolní činnosti dohled, kde je vstup na místa, jako je Náplavka, zakázán. V části Olomouce u tzv. Kojeňáku, probíhají monitorovací práce a využíváme k tomu i městský kamerový dohlížecí systém. Pokud se v těch místech nachází lidé, tak se je spíš snažíme informovat, aby se v těchto místech nezdržovali a opravdu nedošlo k nějakým problémům.“
Na sociálních sítích koluje ovšem už teď mnoho videí, kde lidé do vody skáčou, koupou se v ní, nebo dokonce i surfují. Lidé si neuvědomují, že stačí jen několik vteřin, aby se tato zábava proměnila v boj o život. Každý takový incident znamená, že do akce musejí vyrazit profesionální záchranáři, kteří tím rovněž ohrožují své životy.
„Zatím na tísňové lince městské policie, ani na kamerovém systému nebyl řešen žádný případ v souvislosti s nastalou situací,“ doplnil mluvčí.
Podle policie rozvodněné řeky představují vážné nebezpečí a dodržování preventivních opatření je klíčové pro zajištění bezpečnosti během povodní a minimalizování rizika pro všechny zúčastněné.