Archeologové v průběhu července odkrývali další úseky jedné z nejvýznamnějších lokalit na Moravě. Výzkum v Němčicích stejně jako v loňském roce zajišťoval Ústav archeologické památkové péče Brno ve spolupráci s Moravským zemským muzeem v rámci projektu GAČR „Centrální aglomerace Němčice nad Hanou. Interdisciplinární výzkum klíčové lokality doby laténské na Moravě.“
Letošní výzkumy probíhaly na třech plochách. „Nejrozsáhlejší odkryv probíhal v severozápadní části lokality (plocha 3), kde byl prozkoumán sakrální objekt zhruba čtvercového půdorysu o stranách 13 × 13 m, který byl již dříve zachycen za pomoci geofyzikálního měření. Ve vnitřní ploše ohraničené příkopem byly zjištěny dva žárové hroby, ze kterých se dochovala pouze dna nádob s kremací datovaná s určitou opatrností do střední doby laténské. Příkop okolo svatyně byl cca 2 m široký a 1 m hluboký se zahroceným dnem,“ uvedl archeolog Ivan Čižmár.
Archeologové nacházeli běžný sídlištní materiál z mladší doby laténské i několik částí železných mečů, úmyslně poškozených. „Tyto tzv. „zabité meče“ nejsou na keltských pohřebištích ničím výjimečným, deformovány byly po smrti bojovníka často také hroty kopí. V kontextu němčické „svatyně“ by však mohly představovat způsob symbolického ukončení zdejších rituálních aktivit v důsledku rozmachu obchodního a výrobního centra a potřeby uvolnit tento prostor pro urbanizační záměry,“ vysvětlil archeolog.
„Na sousední ploše (plocha 2) byla prozkoumána na svou dobu poměrně velká chata obdélníkového půdorysu (7 × 4 m), v jejímž zásypu se dochovalo množství zvířecích kostí, zlomků keramických nádob, ale také části skleněných náramků a korálků. Odebrány byly rovněž vzorky pro paleobotaniku a mikromorfologii. V rohu plochy byla později částečně prozkoumána zásobní jáma z mladší doby laténské,“ informoval Čižmár.
Největším překvapením pro výzkumníky bylo, když se při dokončení výzkumu plochy zkoumané v minulém roce podařilo odkrýt zahloubený výrobní objekt s doklady zpracování jantaru. „Předchozí sezónu byl nález jantarové suroviny novinkou, jelikož mezi tisíci nálezy z povrchových prospekcí na lokalitě tento materiál do té doby zastoupen vůbec nebyl. Nyní jsme však kromě velkého množství suroviny rozpoznali drobné jantarové korálky, jejich polotovary i větší soustružené exempláře,“ popsal archeolog.
Mezi archeology je němčická lokalita proslulá, a tak nechyběli návštěvníci a pracovníci z Čech, Slovenska Polska i Francie. Archeologové průběžně provázeli výzkumem obyvatele okolních obcí a zapojili se do prohlídek v rámci Archeologického léta organizovaného již třetím rokem Archeologickým ústavem AV ČR.