Co s hejčínským Golemem? Tato otázka se v posledních měsících a dnech více a více objevuje ve veřejném prostoru. Bývalá budova Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Tomkově ulici je několik let ve špatném stavu. Rada města nyní zadala investiční záměr, na jehož základě se posoudí další osud objektu.
V minulém týdnu se objevila informace, že se v útrobách Golema pracuje. Chátrající stavba byla jedním z vytipovaných objektů, kde by město mohlo zřídit dlouhodobější ubytování pro ukrajinské uprchlíky. „V budově jsme nechali ověřit topný systém, zprovoznit vodu a připojit objekt zpět na elektřinu, prověřovala se i plynová přípojka,“ řekl Olomouckému Reportu primátor Miroslav Žbánek (ANO). „Staré plynové potrubí vede pod Waldorfskou školou a zapojení Golema by mohlo mít pro školu fatální následky,“ informoval 9. května na facebooku Aleš Vánský (spOLečně), člen Komise městské části Hejčín. Podle Miroslava Žbánka se ovšem nakonec ukázalo, že potrubí nevede pod objektem školy.
„Včera jsme tuto záležitost probírali na krizovém štábu. Situace s uprchlíky se výrazně stabilizuje. Nebudeme tedy vytvářet další kapacity a budova tímto způsobem využita nebude,“ řekl pro Olomoucký Report primátor.
Na stavbu se zaměřili studenti architektury v Brně
Letos v lednu se v prostorách Muzea umění v Olomouci prezentovalo několik návrhů na využití hejčínského Golema. Studenti architektury v Brně se věnovali představě, že by v budově fungovalo kulturně komunitní centrum. „Objekt v Tomkově ulici by sociální neziskovky mohly společně s kulturou velmi dobře sdílet, proto jsme otevřeni další diskuzi,“ uvedl tehdy Ivo Slavotínek, náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí. Více se dočtete zde.
Co se tedy s chátrajícím objektem stane? „Další využití se dostává do oblasti Rady města Olomouce. Ta zadala investiční záměr, který by měl posoudit další osud této stavby. Do dvou měsíců z investičního záměru vypadne, co s budovou bude dál,“ vysvětlil Miroslav Žbánek a dodal, že v případě potřeby je město připraveno Golema uvést do pohotovosti během dnů a týdnů. Minimálně po tuto dobu na místě zůstane nábytková banka charity.
„Vzhledem ke špatném stavu budovy jsem pro její zbourání. Sám jsem tam studoval a mám ke Golemovi nostalgické vzpomínky, ale cokoliv do toho investovat je naprosté šílenství. Je zralá na shození,“ řekl Aleš Vánský s tím, že v hejčínské komisi je většina pro zbourání. Podle primátora Miroslava Žbánka je navíc stavba vedena jako brownfield. „Já jsem tři roky prosazoval zbourání objektu, je na něj vydáno i demoliční rozhodnutí. Alternativa by byla z toho udělat dopravní inspektorát nebo bytový dům, například pro seniory,“ uzavřel primátor.