Celníci loni v Olomouckém kraji na cle, spotřebních daních a dalších poplatcích vybrali pro státní rozpočet 2,533 miliardy korun, což je přibližně o 367 milionů více než v předchozím roce. Sdělil to mluvčí Celního úřadu pro Olomoucký kraj David Kubenz. Loňský růst vybraných daní je vyšší než v roce 2021, kdy celníci v kraji na poplatcích vybrali pro státní rozpočet v meziročním srovnání o 260 milionů korun více.
Olomoucký celní úřad loni podle Kubenze projednal 28.599 případů dovozu a 46.277 případů vývozu. „Celkově pak bylo v rámci zmíněné agendy vybráno clo ve výši 531 milionů korun, což představuje nárůst téměř 47 procent oproti předchozímu roku,“ uvedl. U daně z lihu loni celníci v kraji zaznamenali nárůst o 45,2 milionu korun na rekordní hodnotu 1,415 miliardy korun. Výběr spotřební daně z piva se ve srovnání s rokem 2021 zvýšil o 14,94 milionu korun na téměř 181,3 milionu korun.
Celníci loni v Olomouckém kraji ukončili šest daňových kontrol, na základě kterých pak celní úřad doměřil daňovým subjektům částku přesahující 4,4 milionu korun. „Celní správa daně pouze nevybírá, ale také je vrací. V loňském roce bylo daňovým subjektům v Olomouckém kraji na základě žádosti vráceno 239,2 milionů korun na spotřební dani z minerálních olejů. Jedná se o systém tzv. vratek spotřebních daní, které si uplatňují zpravidla subjekty využívající minerální oleje zejména pro zemědělskou prvovýrobu, výrobu tepla či hospodaření v lese,“ podotkl Kubenz.
Významnou kompetencí celníků je podle Kubenze dělená správa. „V zákonem stanovených případech zajišťuje platební povinnosti uložené jinými správními orgány, které jsou vybírány a vymáhány celním úřadem. Jedná se například o nezaplacené pokuty za dopravní přestupky, poplatky za uložení odpadů nebo poplatky za odběr podzemních vod. V uplynulém roce bylo zaznamenáno 23.814 případů v celkové hodnotě přesahující 441 milionů korun,“ podotkl Kubenz.
Tyto finanční prostředky pak celní úřad rozděluje pidle zákona i do rozpočtů místních samospráv. „V loňském roce se například jednalo o částku 41 milionů korun, jež putovala zákonným nárokem do rozpočtu Olomouckého kraje. Nejvyšší sumu však odvedl celní úřad do Státního fondu životního prostředí ČR, kdy se jednalo o částku přesahující 144 milionů korun,“ dodal Kubenz.