Milovníci ovocných pálenek letos za vypálení kvasu kvůli prudkému růstu cen energií zaplatí více peněz než loni. Cena litru stoprocentního alkoholu vzrostla až o desítky korun. Účty za zemní plyn a elektrickou energii totiž tvoří hlavní část výrobních nákladů pěstitelských pálenic. Jejich provozovatelé oslovení si ale na nedostatek zakázek nestěžují, firemní kalendář mají zaplněný objednávkami na vypálení kvasu až do konce letošního roku.
„Cenu litru absolutního alkoholu jsem pro tuto sezonu stanovil na 390 korun. Promítly se v ní především vysoké ceny zemního plynu, jehož dodavatele jsem sehnal doslova na poslední chvíli. Naše cena je ještě pro zákazníky únosná,“ řekl Radko Sedláček, který od letoška provozuje novou pěstitelskou pálenici v Rakové u Konice na Prostějovsku.
Ceník upravila i pěstitelská pálenice v Samotiškách u Olomouce. Cenu vypálení litru stoprocentního alkoholu zvýšila o 20 korun. „Přiblížila se 400 korunám. Litr padesátiprocentního alkoholu tak stojí nějakých 200 korun,“ řekl majitel pálenice v Samotiškách Josef Jašek, podle kterého cena litru padesátiprocentní pálenky vzrostla zhruba o 12 korun. „Bez plynu nic neuvaříme a veškeré naše ceny se odvíjí právě od cen energií,“ uvedl Jašek. Pěstitelská pálenice v Samotiškách ročně vyrobí několik tisíc litrů alkoholu a její produkce je stabilní, vyšší ceny lidi od pálení neodradily.
Sedláček před vlastní kalkulací provedl cenový průzkum v okolí. Některé pěstitelské pálenice, které zřejmě měly výhodu zafixované ceny plynu, letos podle Sedláčka nabízely začátkem sezony vypálení litru stoprocentního alkoholu i za 290 korun. „To už je ale ojedinělý extrém“, podotkl Sedláček. U starších pálenic topících dřevem se cena včetně otopu pohybuje zpravidla kolem 350 korun za litr absolutního alkoholu. „Na druhou stranu pálenice v okolí, kterým zřejmě skončila fixace cen plynu a jsou odkázány na jeho spotové ceny, nyní nabízejí vypálení litru stoprocentního alkoholu i za 475 či 500 korun,“ řekl Sedláček.
Nová pálenice v Rakové o zakázky nouzi nemá. „Začínáme pálit v sedm ráno a končíme i po osmé hodině večer, a teď už i včetně sobot. V tomto režimu pojedeme až do Vánoc. V sešitě mám zapsané objednávky na 140 tisíc litrů kvasu,“ podotkl Sedláček, podle kterého úroda ovoce letos byla dobrá. V létě lidé přiváželi kvas z třešní, poté následovaly meruňky, ranné slivoně, renklódy, letní jablka a hrušky.
Jako poslední přijdou na řadu kvasy ze švestek a pozdních jádrovin „Ty dnes objednávám už na leden a únor,“ řekl Sedláček. V Rakové letos zprovoznil novou provozovnu s tradiční dvoukotlovou pálenicí o objemu až 350 litrů suroviny a menší jednokotlovou pálenici do 180 litrů s rektifikační kolonou, pomocí které lze získat z kvasu co nejvíce alkoholu a aromat. „Je to pro mě pokaždé obrovská radost, když k nám někdo přiveze vynikající kvas a my mu z něj uděláme autentickou ovocnou pálenku,“ podotkl Sedláček.