Univerzita Palackého (UP) představí ve čtvrtek v premiéře na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Academia film Olomouc (AFO) celovečerní dokumentární film Černí Češi. Snímek zachycuje neznámé osudy šesti desítek namibijských dětí, které byly v 80. letech minulého století poslány na výchovu do socialistického Československa, aby se staly novou elitou tehdejšího režimu v Namibii. Jejich složité životní příběhy natočil režisér Martin Müller, informovali dnes zástupci univerzity. Předlohou filmu byla kniha Černí sokoli. Film natočila UP v koprodukci s Českou televizí.
Speciální vzdělávací program namibijského osvobozeneckého hnutí SWAPO a Komunistické strany Československa, který se týkal 56 namibijských dětí, měl za cíl vytvořit z válečných sirotků a polosirotků novou generaci uvědomělé elity.
Tento politický a především sociální experiment ztroskotal začátkem 90. let po pádu železné opony. „Děti byly bez ukončeného základního vzdělání a bez jakékoliv jazykové a psychologické přípravy nuceně přesídleny do Namibie, kde se nedokázaly kulturně adaptovat. Byly vráceny do země, jejíž jazyk již neznaly, kde neměly rodiny, a osudy mnohých z nich tak poznamenaly existenční problémy, drogy či sexuální násilí,“ uvedla autorka námětu, afrikanistka a kulturní antropoložka Kateřina Mildnerová z olomoucké Filozofické fakulty, která je zároveň autorkou knihy Černí sokoli.
Dokumentaristé pátrali po stopách dnes již dospělých namibijských dětí a po tři roky sledovali jejich osudy jak v Namibii, tak v České republice. Natáčeli i s českými vychovatelkami a rodinami, které se o ně tehdy staraly. Černí Češi, jak sami sebe označují, totiž dodnes zůstávají uvězněni ve vzpomínkách na idylické dětství prožité v Československu, které považují za svůj pravý domov, a stále spolu mluví i česky. „Hrdinové našeho filmu jsou vykořenění, nepatří ani do jedné země. Idealizují si minulost, složitě se vyrovnávají s přítomností a mají nejasnou budoucnost,“ doplnil režisér Müller.
Snímek Černí Češi bude mít slavnostní premiéru na AFO v kinosále Vlastivědného muzea v Olomouci ve čtvrtek ve 20 hodin. Festival začal v Olomouci v úterý a na řadě míst ve městě nabízí až do soboty na 230 bodů programu, v nich 57 soutěžních dokumentů i snímky mimo soutěžní sekci, řadu přednášek, workshopů či výstav. AFO se koná po dvouleté pauze způsobené pandemií koronaviru opět naživo, předchozí dva ročníky měly formu on-line projekcí.