Posypové vozy budou letos v zimě v Olomouckém kraji pomocí soli udržovat sjízdnost 2028 kilometrů silnic druhé a třetí třídy, což je ve srovnání s loňskem o 15 kilometrů více. Naopak délka krajských silnic udržovaných inertním posypem se sníží na 814 kilometrů z loňských 827 kilometrů. Pluhy budou odklízet sníh z necelých 92 kilometrů silnic. Náklady na zimní údržbu krajských silnic činí zhruba 50 milionů korun ročně. Zákon stanoví termín zimní údržby od 1. listopadu do 31. března následujícího roku.
Délka silnic udržovaných v zimě pomocí chemického posypu se v Olomouckém kraji postupně zvyšuje. Například v zimní sezoně 2017/2018 byl chemický posyp použit na 1926 kilometrů silnic druhé a třetí třídy, o rok později délka takto ošetřených komunikací vzrostla na 1967 kilometrů a v nadcházející zimě činila 2013 kilometrů. Bez zimní údržby v kraji letos zůstane bezmála 191 kilometrů vozovek. Jde hlavně o silnice 3. třídy, kterou jsou velmi málo využívané nebo vedou do míst, kam směřují ještě další silnice. Jejich údržba by proto byla neefektivní.
Krajská správa silnic má před nadcházející zimou ve skladech několik tisíc tun posypového materiálu. Například v Olomouci je to 350 tun soli, v nedaleké Litovli 200 tun a ve Šternberku 450 tun. Stovky tun soli a inertního materiálu jsou také ve skladech na Šumpersku, Jesenicku, Přerovsku a Prostějovsku. Na Olomoucku mají silničáři k dispozici také zhruba 2200 tun inertního posypového materiálu, který je používán například na silnicích v okolí zdrojů pitné vody. „Udržované úseky silnic procházející oblastmi zdrojů pitné vody budou ošetřovány zdrsňujícím posypem prováděným nezávadným materiálem, tedy kamennou drtí s atestem,“ stojí v plánu zimní údržby.
Krajští silničáři mají na zimu připraveno 87 sypačů, více než stovku radlic, dvě desítky pluhů, 27 traktorových radlic či sedm sněhových fréz. V Olomouckém kraji je zhruba dalších 400 kilometrů dálnic a silnic první třídy, jejichž sjízdnost spadá pod Ředitelství silnic a dálnic. O většinu dálnic v kraji se stará ŘSD, sjízdnost silnic 1. třídy mají na starost dodavatelské firmy. Pro Olomoucký kraj mají připraveno 21 sypačů s radlicí, šest nakladačů, čtyři sněhové frézy, čtyři šípové pluhy a dva traktory s radlicí. „Smluvní firmy mají k dispozici 6 tisíc tun soli a 100 tun inertního posypového materiálu,“ sdělil Miroslav Mazal z olomouckého pracoviště ŘSD.