Dobrovolní hasiči ze 16 měst a obcí napříč celým Olomouckým krajem budou moci do terénu vyrážet s novou technikou či výbavou. Jde o cisternové a velitelské vozy a také hydraulická vyprošťovací zařízení, které dosud sloužily profesionálním hasičům. Podle ředitele krajských hasičů Karla Koláříka jde o největší množství předávané techniky v historii sboru. Doplnění výbavy dobrovolným hasičům ocenil i generální ředitel Hasičského záchranného sboru (HZS) České republiky Vladimír Vlček, podle něj se v republice podílejí až na 40 procentech celkových událostí.
„Dlouhodobě máme v oblasti techniky nastavený systém tak, že pokud HZS Olomouckého kraje dostane novou techniku nebo vybavení, tak starší ale plně funkční předává městům a obcí ve prospěch jimi zřizovaných jednotek požární ochrany. Za celou historii hasičských záchranných sborů krajů jsme však neměli možnost předat takové množství technik jako dnes. Z tohoto pohledu je to historický okamžik,“ uvedl Kolářík.
Sedm cisteren pojede například do Bratrušova na Šumpersku, Protivanova na Prostějovsku či do Oseku nad Bečvou na Přerovsku, třemi velitelskými vozidly budou disponovat dobrovolní hasiči ve Štítech na Šumpersku, v Tovačově na Přerovsku a v Náměsti na Hané na Olomoucku. Dalších osm obcí a měst získá sady hydraulického vyprošťovacího zařízení. Zvýší se tak počet jednotek, které budou moci zasahovat u dopravních nehod. „Tato technika bude sloužit dobrovolným jednotkám, které mají teritoriální působnost i mimo rámec vlastních obcí,“ doplnil krajský ředitel.
Podle generálního ředitele Vladimíra Vlčka HZS loni převedl obcím v celé ČR techniku za 427 milionů korun, což je dvojnásobek oproti minulosti. „Podařilo se nám navíc v uplynulých dvou letech navýšit dotace pro jednotky sboru dobrovolných hasičů v obcích o téměř dvojnásobek, tedy ze 400 na 800 milionů ročně. Naše vize je taková, abychom se dostali k roční podpoře sboru dobrovolných hasičů řádově na miliardu korun ročně,“ řekl dnes v Olomouci Vlček. Poukázal na to, že loni hasiči vyjeli k více než 171 tisícům událostem; u 40 procent z nich zasahovali také dobrovolní hasiči.
Novou výbavu dnes dostali i profesionální hasiči, jde o tři sady hydraulických vyprošťovacích zařízení za 3,18 milionu korun, které jim poslouží při vyprošťování lidí při složitých dopravních nehodách.
Na olomoucké stanici dnes zároveň slavnostně uvedli do provozu novou přístavbu za 45,2 milionu korun, která poskytne moderní zázemí pro chemickou, technickou i spojovou službu. Přístavba byla vybudována za uplynulých 14 měsíců a stala se součástí hasičského areálu. Ocení ji díky novým dílnám především příslušníci chemické, technické a spojové služby, kteří se starají o komunikační prostředky, speciální vybavení, detekční techniku a dýchací přístroje, uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zázemí zde získají i speciální skupiny potápěčů, lezců a střelmistrů. Přístavba nabízí i chybějící garážová stání.