Na začátku března na univerzitní kolej 17. listopadu opakovaně vnikly cizí osoby. Správa kolejí a menz (SKM) nejprve zavedla zvýšené kontroly a nyní zavádí další opatření například v podobě obnovení recepce na zmiňované koleji nebo brány na ISIC kartu mezi hlavní menzou a kolejí Šmeralova.
Po třech letech se na Koleji 17. listopadu znovuobnovil provoz recepce. Univerzita Palackého tím reaguje na opakované incidenty ze začátku března, kdy se na kolej opakovaně dostaly osoby, které mezi studenty rozhodně nepatří.
Vstup na „sedmnáctky“ byl totiž poslední dobu pouze přes dvojité dveře na pokojový klíč a ISIC kartu, která dveře odemkla pouze místním studentům. Mohli si ale bez kontroly přivést na kolej prakticky kohokoliv anebo s nimi běžně mohlo procházet mnoho cizích osob. „Studenty jsme požádali, aby byli při pohybu ve vstupech na koleje obezřetní a nepouštěli dovnitř neubytované osoby. Nicméně pokusy vniknout na koleje zejména u osob bez přístřeší se bohužel opakovaly,“ uvedl pro Olomoucký Report mluvčí univerzity Egon Havrlant.
Univerzita reaguje
Na řadu problémů, o kterých jsme v Reportu už informovali zde, správa zareagovala nainstalováním koulí na jednotlivé pokoje a přes čtyři týdny zde působila ostraha, která studenty kontrolovala a případné cizí osoby nevpouštěla dovnitř.
Nyní už funguje v non-stop provozu klasická recepce, nainstalována byla již také čtečka na ISIC karty mezi hlavní menzou a kolejí Šmeralova. Na všech recepcích se návštěvy zapisují do knih návštěv, ubytovaný student nebo zaměstnanec si musí návštěvu vyzvednout na recepci. V některých prostorech dokonce SKM přidala kamery a další řadu opatření plánuje univerzita také do budoucna. „Výměnu klik za dveřní koule u pokojů chystáme i na sousední koleji a jednáme také o zajištění noční hlídací směny v areálu Envelopa, jejímž úkolem bude hlídat budovy univerzity a spolupracovat s noční směnou na recepcích kolejí,“ pokračoval Havrlant.
I přes nastalá opatření chce univerzita zůstat studentům otevřená a vytvořit jim dle slov mluvčího pohodové prostředí pro studium. Zároveň rozumí některým názorům z řad studentů o tom, že opatření nyní omezují „studentský“ život. „Pro nás je spolupráce se studenty klíčová, máme zájem na tom, aby se u nás cítili jako doma a měli dostatek klidu na své studijní povinnosti,“ říká Egon Havrlant.
Opatření se projeví také v rozpočtu. Aktuální částka za zmíněná opatřená se blíží k 2,5 milionu korun. „Je třeba také říci, že o některých krocích jsme v rámci kolejní rady diskutovali už dříve a jejich realizace byla plánovaná,“ dodal mluvčí univerzity.