Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně získala další významné ocenění – krajskou Cenu cestovního ruchu, o které rozhodovali lidé hlasováním na internetu. Elektrárna vyhrála svou kategorii Technická památka před Ruční papírnou ve Velkých Losinách a Svatojánským mostem v Litovli.
Elektrárna Dlouhé stráně, která plní především svou energetickou roli jako největší baterie a zároveň stabilizátor energetické soustavy, láká každoročně více turistů. Až 100 tisíc lidí ročně navštíví horní nádrž ve výšce 1 350 metrů nad mořem, zhruba třetina z nich zavítá v rámci exkurze i do unikátních podzemních útrob elektrárny.
„Turisté při návštěvě oceňují zejména, jak důmyslně projektanti navrhli a stavaři umístili většinu technologií hluboko pod zem, aby přečerpávací elektrárna mohla pro svůj chod využívat unikátní přírodní podmínky Jeseníků a zároveň aby nijak nenarušovala životní prostředí v lokalitě chráněné krajinné oblasti,“ řekl ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.
Olomoucký kraj považuje Dlouhé stráně za jeden ze svých klenotů a dlouhodobě oceňuje, jak ČEZ o svou největší přečerpávací elektrárnu pečuje. Například v roce 2019 získala elektrárna Cenu Olomouckého kraje za dlouhodobý přínos v oblasti životního prostředí v kategorii „voda“.
Elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou hluboko pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. V energetické soustavě má funkci při využití přebytku energie, která se používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, a především v období nedostatku energie, kdy elektřinu naopak vyrábí a dodává do sítě. Stále větší význam elektrárny rovněž spočívá ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie.
Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně má tři „nej“:
- největší reverzní vodní turbínu v Evropě: 325 MW,
- největší spád v rámci českých přečerpávacích elektráren: 510,7 m
- a největší instalovaný výkon v ČR: 2 x 325 MW.