Správní a místní poplatky a pokuty, jsou nejčastější důvody vzniku dluhů vůči městu. S oběma typy poplatků se setkáváme běžně. Ty správní se platí například při ověření podpisu nebo za výpis z katastru, místní se týkají třeba svozu komunálního dopadu. Městská rada eviduje za minulý rok přes 2600 vymáhacích případů v hodnotě přes 18 milionů korun.
„Na oddělení vymáhání pohledávek magistrátu jsou pohledávky předávány prakticky ze všech odborů a také z městské policie. Další formu vymáhání dluhu tvoří exekuce,“ uvedl náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák (spOlečně).
V loňském roce se povedlo vymoct 880 případů za více než 4,8 milionu korun. Jak může město tyto dluhy vymáhat? „Primárně ho řeší oddělení vymáhání pohledávek ekonomického odboru. To zjišťuje informace o dlužnících ve vztahu k jejich případnému zaměstnání, popřípadě pobírání příjmů postavených na roveň mzdy a současně informace o prostředcích na bankovních účtech těchto dlužníků. Pokud takový majetek zjištěn není, jsou jednotlivé případy postupovány k vymáhání soudnímu exekutorovi,“ vysvětlil náměstek Bačák.
Vymáhání prostřednictvím soudního exekutora tak představuje druhý způsob vymáhání dluhů. „Za celý rok 2024 bylo předáno exekutorskému úřadu k vymáhání 283 nových pohledávek v celkovém objemu přes 8,3 milionu korun. Prostřednictvím exekutorského úřadu bylo za stejné období vymoženo celkem 162 pohledávek a vyplaceno více než 1,3 milionu korun,“ uvedla tisková mluvčí Jana Doležalová.