Až 100 tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých polích výrazně zrychlí sklizeň. Na celém světě zatím jezdí 15 těchto nejvýkonnějších mlátiček vybavených různými čidly a GPS navigací.
Agronom zemědělské společnosti Palomo z Loštic Martin Rosta si výkon obří mlátičky na devadesátihektarovém poli s pšenicí pochvaloval. „Je to opravdu impozantní stroj, který dokáže sklidit až 100 tun obilí za hodinu. Kdybychom tady teď jezdili s našimi dvěma menšími kombajny, tak za hodinu sklidíme tak 60 tun,“ řekl Rosta. Nový kombajn se podle něj vyznačuje také vysokou kvalitou sklizně. „Ztráty jsou minimální. Pole je perfektně vysečené a nezůstávají na něm žádné klásky. Zvládl posekat i obilí, které nám tady po bouřce polehalo,“ dodal.
Velkým zemědělským podnikům obří kombajn podle Čaly může ušetřit čas i peníze, sklizeň dokáže zkrátit až o polovinu. „Okna na sklizeň se kvůli počasí stále zkracují. Tento kombajn umožňuje sklidit co nejvíce v době, kdy je na pole možné s technikou vyjet,“ uvedl Čala. Sklízecí zařízení používá k oddělení zrna obilí od klasů, stébel a plev nejmodernější technologie. „Má čidla, která určí kvalitu sklizeného zrna, a také GPS navigaci, která vede stroj polem s přesností jeden až dva centimetry. Vybaven je i senzorem, který velmi podrobně zjišťuje, jaké množství živin zmizelo z půdy během žní a kolik živin by se mělo na pole vrátit zpět,“ dodal Čala.
Moderními technologiemi prošpikovaná mlátička využívá dva rotory o průměru 61 centimetrů, které měří téměř čtyři metry. Oproti původnímu modelu jsou tedy o polovinu delší. Výkon 775 koní dodává kombajnu šestnáctilitrový motor. „Pokud obsluha jede s mlátičkou na hraně výkonnosti, což je žádoucí, a dojde k zahlcení stroje, stačí pouze stisknout tlačítko v kabině a mlátička se sama vyčistí. Řidič ani nemusí opouštět kabinu,“ podotkl Čala.