Nad řekou Romží, která protéká obcí Stražisko, se už staletí tyčí kostel svatých Andělů strážných. Krásná barokní památka stojí na místě, kde se dříve bojovalo a zbrojilo. Na skále stál hrad. Dnes na vrcholek kopce místo dobyvatelů tvrze chodí poutníci, kteří se modlí a rozjímají u zastavení křížové cesty.
Hrad, kterému se říkalo Krumberk, Grünberg nebo Zelená hora, hlídal zemskou stezku vedoucí z Polska přes Olomouc a Konici do Prahy. Rozloha hradu nebyla velká, šlo spíše o hrádek nebo tvrz. Pocházel patrně ze 13. století. U řeky Romže se i bojovalo, v roce 1423 Zelenou horu dobyli husité, o dva roky později podlehla vojsku Albrechta Habsburského.
Ani v dalších letech se malebné krajině válčení nevyhnulo. Za vlády Jiřího z Poděbrad byl hrádek věrný svému králi, který válčil s uherským králem Matyášem Korvínem, ten hrad poničil. Postupem času hrad ztratil na významu a zpustl, jako opuštěný je uveden v roce 1559.
Hrad koupili mniši z Olomouce
Kopec nad vesnicí zůstal téměř 150 let opuštěný. V roce 1699 koupili obec mniši z olomouckého kláštera Hradisko. O 30 let později se na vrcholku začalo stavět. Výstavba kaple ve Stražisku započala v roce 1728, tuto informaci potvrzuje i kamenný erb, který je umístěný nad vstupem do kostela. V erbu jsou iniciály R.S.A.G., které značí „Robert Sancius Abbas Gradiciensis“, tedy „Robert Sancius opat Hradištský“. Hotovo bylo o rok později, z kronik navíc víme, že první bohoslužba zde byla sloužena na svátek Andělů strážných.
V dalších letech nechal řád přistavět boční loď a z kaple se stal kostelík. Kolem barokní stavby je také rozmístěno 14 kapliček křížové cesty, kterou nechal v polovině 19. století vybudovat majitel zdejšího panství Karel Příza. Tato zastavení zdobí obrazy od malíře Josefa Vyjídáčka. Za poslední velkou úpravu v okolí kostelíka můžeme považovat vybudování Lurdské jeskyně, kde se sloužily májové bohoslužby.
Ve Stražisku žil a pracoval vynálezce kontaktních čoček
Historie hradu a kostela je samozřejmě úzce propojena také se samotnou obcí Stražisko. Ta se největší slávy dočkala na přelomu 19. a 20. století, kdy se obec stala významnou rekreační oblastí, v letních měsících počet rekreantů dokonce množstevně převyšoval stálé obyvatelstvo.
Z té doby také pochází řada domů a honosných vil. Nejmonumentálnější si nechal postavit někdejší starosta Prostějova Karel Vojáček. Rekreovat se do Stražiska jezdil například i herec Ladislav Pešek, kterého můžete znát například z pohádky Obušku z pytle ven!
Nejslavnějším obyvatelem jedné z vil byl ovšem profesor Otto Wichterle, vynálezce kontaktních čoček. Ten nakonec ve Stražisku i zemřel, bylo to 18. srpna 1998.