Výjimečné architektonické nápady, kvalitní řemeslné zpracování i důraz na propojení s krajinou a tradicí. Tak vypadají vítězné projekty soutěže Stavba roku Olomouckého kraje 2024. Odborná porota i veřejnost vybíraly z celé řady zajímavých novostaveb i rekonstrukcí, které dokazují, že dobře navržená stavba zlepšuje životní prostředí i samotný život lidí.
„Tentokrát jsme viděli opravdu pestrou paletu staveb – od moderních projektů až po citlivé rekonstrukce historických objektů. Je skvělé vidět, že v Olomouckém kraji vznikají díla, která mají nejen vysokou technologickou kvalitu, ale také duši,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO).



V kategorii staveb určených k bydlení a rekreaci zvítězil RD pod lesem ve Šternberku, jehož hlavní předností je harmonické zasazení do okolní přírody. Čestná uznání si odnesly projekty rodinného domu a apartmánu u Přerova a novostavba v Zábřehu zaměřená na transformaci sociálních služeb.
Mezi občanskou vybaveností si nejvyšší ocenění odnesl Domov pro seniory Oblouková ve Šternberku, který zároveň získal i Cenu veřejnosti. Porota čestně uznala také tělocvičnu ZŠ Drahotuše a první etapu nového bloku Vědeckotechnického parku UPOL.
Zvítězilo biocentrum, kvašárna i rekonstrukce kostela
V oblasti dopravních a vodohospodářských staveb zvítězilo lokální biocentrum s vodní nádrží Mojmírův rybník v Tomíkovicích. Čestná uznání v této kategorii získaly cyklostezka Bečva a obchvat Bludova.
Ocenění za technologické a průmyslové stavby získal projekt kvašárny z bývalé stodoly v Černé Vodě, který podle poroty propojil moderní přístup se zemědělskou tradicí. Čestně uznanými stavbami byly Biometanová stanice Krakořice a Areál Technologická v Olomouci.



V kategorii rekonstrukcí porota ocenila přeměnu Červeného kostela ve Vědecké knihovně Olomouc. Mezi dalšími uznanými projekty byly rekonstrukce bývalého kina Central, White Wolf Boutique Apartments a městský dům na Masarykově 50 v Olomouci.
Porota udělila také dvě zvláštní ocenění. Biometanová stanice Krakořice byla vyzdvižena za technický přínos, zatímco Muzeum Komenského v Přerově získalo uznání za společenský přínos v rámci obnovy budovy ORNIS.