Celníci v Olomouckém kraji loni na cle, spotřebních daních a dalších poplatcích vybrali pro státní rozpočet téměř 2,166 miliardy korun, což je přibližně o 260 milionů korun více než v roce 2020. Celníci se loni v kraji zaměřili i na kontrolu pěstitelských pálenic, elektronických dálničních známek či hazardu. Dnes to sdělil mluvčí Celního úřadu pro Olomoucký kraj David Kubenz.
Olomoučtí celníci loni projednali 29.452 případů dovozu a 47.724 případů vývozu zboží přes vnější hranice Evropské unie. Vybrali clo v hodnotě 355,5 milionu korun, meziročně o 37 procent více. „Je však třeba podotknout, že během vyhlášení nouzových stavů v roce 2021 nedošlo k přerušení celního projednávání,“ uvedl Kubenz.
V loňském roce zaznamenali celníci v Olomouckém kraji nárůst výběru spotřební daně za líh. „Celkově se jednalo o částku 1,351 miliardy korun, zatímco v předchozím roce činila 1,149 miliardy korun,“ řekl Kubenz. Součástí inkasa spotřební daně z lihu je i pěstitelské pálení. Celní úřad pro Olomoucký kraj eviduje a kontroluje 82 pěstitelských pálenic, což je více než 16 procent z celkového počtu pálenic v ČR. Mírný nárůst loni celníci zaznamenali u spotřební daně z piva, která činila 161 milionů korun.
V loňském roce bylo daňovým subjektům v Olomouckém kraji na základě žádosti vráceno 217,3 milionu korun na spotřební dani z minerálních olejů. „Jedná se o systém tzv. vratek spotřebních daní, které si uplatňují zpravidla subjekty využívající minerální oleje zejména pro zemědělskou prvovýrobu, výrobu tepla či hospodaření v lese,“ řekl Kubenz.
Celníci loni v kraji pokračovali v kontrolách nelegálního hazardu. „Odhalili celkem 15 případů, v rámci kterých bylo zadrženo 34 technických zařízení. V 98 případech pak celní úřad odhalil nelegální přepravu omamných a psychotropních látek,“ uvedl Kubenz. Na zpoplatněných komunikacích loni celníci přistihli 4012 řidičů, kteří neměli uhrazené mýtné nebo neměli zaplacenou elektronickou dálniční známku.
V případě elektronických dálničních známek pracovníci olomouckého celního úřadu v roce 2021 odhalili 2281 přestupků a na místě udělili pokuty přesahující 3,5 milionu korun. „Při kontrolách časového zpoplatnění zaznamenal celní úřad celkem 1731 případů porušení právních předpisů. Na pokutách v příkazním řízení na místě za tyto přestupky uložil pokuty v celkové výši přesahující dva miliony korun,“ dodal Kubenz.