Od začátku června se v olomoucké zoo těší ze tří čerstvých mláďat kočky krátkouché. Po dvouměsíční době hájení se s nimi nyní návštěvníci zoologické zahrady na Svatém Kopečku mohou setkat tváří v tvář. Podle zoologů jsou již po vakcinaci, čipování a těší se dobrému zdraví.
ZOO Olomouc chová kočky krátkouché od roku 1993 a za tu dobu se zde narodilo už 58 mláďat. Poslední tři přírůstky přibyly 3. června 2021. „Jedná se o dva samce a jednu samičku, prospívají velmi dobře,“ uvedla zooložka Jitka Vokurková. Díky úzké spolupráci českých zoo v Olomouci, Praze a Jihlavě se daří chov tohoto zajímavého druhu rozšířit i do dalších evropských zoo.
Kočky krátkouché obývají husté lesy nehostinných oblastí Dálného východu a dokáží přečkat i teploty padající k -20 stupňům Celsia. Setkali bychom se s ní na východní Sibiři, Mandžusku, Koreji a na japonském ostrově Cušima. V Koreji se však ocitá na prahu vyhynutí důsledkem nepřímých otrav.
„Loví hlodavce, kteří pozřeli jed. Mnohem snadnější je totiž ulovit přiotrávenou kořist, což se ale stává pro kočku velmi nebezpečným. Kriticky ohrožená je také v Japonsku, kde je hlavním viníkem ztráta životního prostředí a automobilová doprava,“ vysvětluje mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská. V druhé polovině osmdesátých let byla pro kvalitní kožešinu lovena také v Číně.
Mláďata kočky krátkouché začínají ve 23 dnech žrát maso a po zhruba měsíci opouští doupě. Dospělí jedinci se dožívají 13 let. Její tělo kryje hustá srst, jejíž zbarvení zůstává světlejší v zimě, postava je mohutnější než u ostatních poddruhů, má kratší zaoblené boltce, kterým vděčí za své jméno.