Hasiči apelují na řidiče, aby během horkých letních dní nenechávali v uzamčených autech děti a zvířata. Reagují tak na aktuální případy z pondělního rána, kdy museli zasahovat. Vysoké teploty jsou nebezpečné, protože auto stojící na přímém slunci může do půl hodiny dosáhnout teploty 50 °C. Následky mohou být katastrofální.
Olomoučtí hasiči v posledních dnech vyjížděli ke dvěma případům, kdy museli vysvobodit dvě děti z aut. Jeden zásah podnikli v Horce nad Moravou a druhý v Kafkově ulici v Olomouci. V obou případech šlo o zabouchnutí auta s klíči uvnitř. Rodiče ihned zavolali hasiče, k vyproštění došlo rychle a nebylo tak potřeba záchranné služby.
Nebezpečí pro děti a zvířata
Dětem a zvířatům hrozí v uzavřeném autě na slunci mnohem rychlejší přehřátí organismu než u dospělých. Dětské tělo totiž ještě nemá plně vyvinutou termoregulaci. Teplota v autě roste zhruba deset stupňů za deset minut. Ve stínu o něco méně, i tak je to ale nebezpečné. „V těchto podmínkách je rizikové nechat dítě zavřené v rozpáleném autě i na pouhých několik minut,“ řekla mluvčí olomouckých hasičů Lucie Balážová.
Pokud se ocitnete v situaci, kdy si klíče zabouchnete a uvnitř auta máte dítě nebo zvíře, okamžitě volejte hasiče. Stejně tak, pokud v uzamčeném autě uvidíte dítě či domácí mazlíčky bez dozoru. „Ani zde by nikdo neměl váhat a okamžitě vše oznámit na tísňovou linku. Zjistěte, zda dítě reaguje na podněty a zda jeví známky přehřátí – malátnost, zarudnutí, nadměrné pocení. Vše ohlaste operátorovi. Ten vám také poradí, jak dále postupovat. Od automobilu neodcházejte a vyčkejte na příjezd složek IZS,“ popsala Balážová.
Státní veterinární správa také varuje
Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje chovatele domácích zvířat na problémy, které jim mohou horké letní dny způsobit. Chovatelé by neměli zapomenout na zvýšený přísun napájení, větrání a chlazení v chovech. Z preventivních důvodů SVS vykonává kontroly.
„Na dostatek vody by neměly zapomínat ani osoby cestující se psy, kočkami a jinými zájmovými zvířaty. Zejména při delší cestě by měli řidiči dělat pravidelné zastávky a nechat při nich zvíře proběhnout a napít. Zvířata je potřeba zastínit a v případě velkého horka i chladit,“ popsal mluvčí SVS Petr Vorlíček postup při cestování se zvířaty. Pro hlavní denní venčení psů a přepravu domácích zvířat se doporučuji brzké ranní nebo pozdější večerní a noční hodiny.