Dlouho diskutovaná budova hasičské zbrojnice, která zajímala i policii. Na Prostějovsku, v Pavlovicích u Kojetína sice postavili hasičskou zbrojnici, ale hasiči ji dlouhá léta nevyužívali. Obci trvalo roky, než celkovou stavbu splatila a až po 13 letech teprve budova dostála svého jména a využívají ji místní hasiči, kterých je v současnosti 22.
Výstavba hasičské zbrojnice proběhla v roce 2010, během bývalého vedení obce exstarostky Marcely Soviarové (NEZ s podporou STAN). Dokončení výstavby bylo provázeno policejním vyšetřováním a zájmem médií. Stavba přišla na 4,6 milionu korun, z toho dotace pokryla pouze půl milionu. Zbytek měla zaplatit obec, která si pod bývalým vedením vzala na doplacení půjčku. Úvěr pak muselo řešit nově zvolené zastupitelstvo Pavlovic. Policie však na žádné pochybení v hospodaření Pavlovic nepřišla. Veškeré peníze byly skutečny využity na stavbu a hasičské zbrojnice se dokončila.
Po dokončení výstavby však nastal problém. Neměl ji kdo využívat. „V době vzniku tohoto objektu zde každopádně spolek dobrovolných hasičů byl a fungoval. Bohužel se jednalo o období, kdy obec neprovázely zrovna nejvřelejší občanské a sousedské vztahy, což se promítlo i do fungování tohoto spolku, který poměrně záhy zanikl,“ uvedl pro Olomoucký Report Tomáš Mládek (NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI OBCE PAVLOVICE U KOJETÍNA), současný starosta Pavlovic u Kojetína, který se do obce přistěhoval v roce 2014 a období, kdy proběhla výstavba hasičské zbrojnice ho minulo.
„Veškeré náklady spojené se stavbou hasičské zbrojnice byly doplaceny v závěru roku 2022. Objekt po dobu své existence nebyl bez využití a po ukončení činnosti SDH byl součástí obecního dění,“ sdělil starosta. Budovu hasičské zbrojnice využívali nejen místní, ale i oblastní spolek Českého červeného kříže. Pro místní toto místo fungovalo jako zázemí kroužku Šikovné ručičky a jako technické zázemí pro údržbu obecní zeleně a nádrže. „Přilehlá požární nádrž je průběžně udržována a slouží jako zdroj požární vody, zdroj vody pro zálivku a také pro rekreaci občanů. Mimochodem jsme jedna z mála obcí v regionu, která má požární nádrž ve funkčním a využívaném stavu,“ uvedl Mládek.
Hasiče už obec má, ale až od loňského roku
V roce 2023 vznikla myšlenka znovuobnovení místního sboru dobrovolných hasičů. Pro to, aby sbor mohl vzniknout, svolali zakladatelé sboru ustavující valnou hromadu sboru na 19. března a po veškeré povinné dokumentaci se místním podařilo znovuobnovit hasičský spolek k 29. dubnu 2023. Okresní sdružení hasičů v Prostějově celý proces znovuobnovení podporovalo. „My jsme rádi, že i po letech se obnovuje činnost a lidi mají zájem obnovovat hasičskou myšlenku,“ podotkla pro Olomoucký Report Vendula Svobodová z Okresního sdružení hasičů v Prostějově.
Impulzů pro obnovení místního hasičského sboru se objevovalo v průběhu let více. „Nicméně ta hasičská tradice v novodobé historii obce nebyla asi tak silná, a proto realizaci znovuobnovení SDH velmi napomohl příchod nových občanů do obce, kteří si lásku k tomuto sportu a životnímu přístupu přinesli s sebou,“ zmínil starosta obce a dodal: „To také dokresluje, že starostou SDH je pan Marek Nedbal, který se k nám i se svou rodinou přistěhoval v roce 2020 a velitelem hasičů je Dušan Konečný, který je u nás od roku 2020.“
Znovuobnovení místního sboru však mělo více podporovatelů „Jako okresní sdružení se snažíme ty sbory podporovat, ne tedy finančně, ale snažíme se jim vycházet vstříc v tom, co je potřeba. Ono záleží na konkrétním případě, co sbor vyžaduje a s čím si neví rady,“ řekla Svobodová.Největší přínos ze založení hasičů však má samotná obec. „S SDH jsem dříve neměl reálnou zkušenost, nicméně postupem času jsem za obnovení činnosti SDH u nás v obci velmi rád. Velmi pozitivně vnímám upevňování vazeb meziobecní spolupráce při četnějším setkávání,“ sdělil Mládek.
I přes to, že zakládání nových sborů není až tak časté, na Prostějovsku se během posledních let nejedná o výjimečnou situaci. „V roce 2022 se zakládal sbor v Hrdibořicích, kde se obnovovala činnost, ale to byl jiný případ. Se zakládáním nebo znovuobnovením sboru se setkáváme, ale není to časté. Shodou okolností se něco takového stalo v roce 2022 a 2023, ale že by se to stávalo každoročně, to určitě ne,“ podotkla Svobodová.
V současnosti má pavlovický sbor dobrovolných hasičů dohromady 22 členů a vyhlídky jak obce, tak i samotného sboru jsou pozitivní. „Při plánování budoucnosti se chceme inspirovat spíše vlastním náhledem na věc a zejména se chceme vyhnout separaci. Při našem počtu obyvatel je spíše všeobecná spolupráce klíčem k úspěchu,“ uzavřel pro Report starosta Pavlovic.