Historickým městem Olomouckého kraje za rok 2023 se stal Šternberk na Olomoucku, který bude kraj reprezentovat v celostátním finále soutěže. Sdělila to mluvčí olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NOÚ) Sandra Kolářová. Do soutěže se přihlásila dvě města, Šternberk těsným rozdílem porazil Lipník nad Bečvou na Přerovsku. Město krajské finále vyhrálo také loni. V roce 2008 se patnáctitisícový Šternberk stal celostátním vítězem v této soutěži, a to jako dosud jediné město z Olomouckého kraje.
Komise u Šternberka vyzdvihla především dlouhodobou péči o památkovou zónu včetně dominant města. Ocenilo také snahu města postupně obnovovat klášter a hledání možnosti využití tohoto rozlehlého komplexu. „Oceňuje také kontinuální finanční podporu vlastníků nemovitostí v chráněném území formou vlastního dotačního programu města. Zároveň komise zdůrazňuje cenu obydlenosti památkové zóny i procento podílu finančních prostředků z výdajů města na obnovu objektů v městské památkové zóně,“ uvedla Kolářová.
Za Olomoucký kraj se do klání přihlásil také Lipník nad Bečvou, který tento krajský titul získal za rok 2021. „Na základě vyhodnocení pak stanovila komise pořadí, kdy se vítězem těsným rozdílem několika málo bodů stalo město Šternberk. Přestože město Lipník nezvítězilo, snaha o tamní městskou památkovou rezervaci je u takto relativně malého města obdivuhodná,“ doplnila mluvčí olomouckého pracoviště NPÚ.
Cenu za nejlepší přípravu a uskutečnění Programu regenerace městských památkových rezervací a zón s právem užívat titul Historické město roku uděluje od roku 1994 Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska společně s ministerstvem kultury a ministerstvem pro místní rozvoj. První titul získaly Svitavy, dosud poslední drží Vysoké Mýto.
První písemná zmínka o Šternberku pochází z roku 1296. V roce 1991 byla ve Šternberku vyhlášena městská památková zóna o rozloze 78 hektarů, ve které je 61 zapsaných kulturních památek.