Odborníci z katedry experimentální fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého vytvořili za pomoci 3D tiskárny trojúhelníkové domino. Nová hmatová hra je určena především nevidomým a slabozrakým, pomoci by jim měla rozvinout logické myšlení, prostorovou představivost, postřeh i manuální zručnost. Magnetickou hmatovou hru tvůrci nabídnou školám vzdělávajícím nadané děti i školáky se specifickými potřebami učení, sdělila mluvčí fakulty Šárka Chovancová.
„Klasická hra domino je logická hra, založená na kombinačním myšlení. Naše trojúhelníkové domino má podobný základ a je vhodné pro všechny věkové kategorie. Nejmladším dětem zábavnou a hravou formou dodá jistotu při řešení různých příkladů a rozvíjí jejich logické myšlení. Starší děti si díky této hře mohou osvěžit své některé geometrické schopnosti a znalosti ve zcela nových souvislostech. Dospělí si zase mohou vytvářet i svá nová hrací pravidla,“ uvedla autorka hry Jana Slezáková.
Trojúhelníkové domino se skládá z 12 shodných rovnostranných trojúhelníků oranžové barvy a z šesti různých nekonvexních rovinných útvarů, které mají zelenou barvu. Hra díky tomu umožňuje podle jedné ze šesti daných předloh vymodelovat prostorový útvar v rovině. Hráči mohou vnímat změnu útvaru, jeho rozměr a strukturu. Každý dominový modul trojúhelníkového tvaru je ve svých rozích opatřen jedním reliéfním znakem – hmatovým bodem. Těchto znaků je celkem šest, přičemž jeden z modulů v jednom rohu obsahuje znaky dva. Úkolem hráče je správně vybrat devět z 12 dominových modulů a sestavit z nich domino podle zelené předlohy.
Hru tvůrci konzultovali s předsedou olomoucké odbočky Sdružené organizace nevidomých a slabozrakých Janem Příborským, který ji také testoval. Jedná se o druhou hru, kterou odborníci z katedry experimentální fyziky olomoucké přírodovědy připravili. První hra, trojúhelníkové puzzle, slouží jako pomůcka při výuce geometrie na základních i středních školách a pomáhá nevidomým a slabozrakým dětem lépe pochopit základní zákonitosti geometrie.