Členské státy Bernské úmluvy se rozhodli přeřadit vlka obecného z „přísně chráněného druhu“ na „chráněný druh.“ Hnutí DUHA Šelmy z Olomouce se připojilo k evropským organizacím, které se rozhodli proti tomuto rozhodnutí bojovat. Přeřazení do nižší ochranné kategorie může podle hnutí vystavit vlka velkým hrozbám, jako je například lov.
Vlk obecný je šelma, která byla původně rozšířena po celé polokouli. Na některých místech byl později vyhuben a vyskytuje se jen zřídka. Například v Česku se vlci střílet nesmějí, přesto ale jejich populace roste, a to kvůli tomu, že v našich lesích mají dostatek potravy.
Rozhodnutí o přeřazení vlků je podle DUHY neodůvodněné
Rozhodování je kritizováno, protože není vědecky odůvodněné. Evropská komise navrhla snížení ochrany vlka, ačkoliv žádná studie, na kterou se odkazuje, toto řešení nedoporučuje. European Action Wolves (EAW) se snaží přeřazení zabránit, připojilo se i hnutí DUHA Šelmy, které působí v Olomouci. Odkazují se na to, že rozhodnutí je vedené politikou, nikoliv vědou, která tvrdí, že vlky je důležitý pro náš eko systém.
„Rozhodnutí o snížení ochrany vlka bylo čistě politické a ignorovalo dostupné vědecké studie, dokonce i ty, které si nechala zpracovat sama Evropská komise nebo Evropský parlament. Pokud chceme pomoci soužití mezi vlky a lidmi, musíme se zabývat detailně příčinami problémů a při rozhodování se opírat o fakta místo dojmů,“ říká Miroslav Kutal, akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně a odborný garant Hnutí DUHA Šelmy.
Organizace mají čas do 6. března 2025. Pokud se proti politickému rozhodnutí postaví alespoň sedmnáct stran, bude přeřazení vlka na „chráněný druh“ neplatné. EAW vyzývá občany, aby kontaktovali delegáty členských států Bernské úmluvy a příslušné ministry zemědělství a životního prostředí, a podpořili ochranu vlků v celé Evropě.