Phorusrhacos byl gigantický nelétavý pták zastávající roli vrcholového predátora v období třetihor. Obýval travnaté oblasti Jižní Ameriky, kde svým 70 cm dlouhým zobákem lovil ostatní zvířata. Jeho míry se podle paleontologických nálezů udávají na 250 cm výšky a 130 kg.
„Tento postrach jihoamerické pampy uvidíte bohužel už jen ve filmu Cesta do pravěku, ale v olomoucké zoo Vám v letošní sezóně nově představujeme jeho příbuzné ze stejné oblasti výskytu – seriemy rudozubé,“ uvádí zoolog Jan Kirner.
Seriemy rudozobé v pondělí obydlely jednu z voliér naproti euroasijskému safari. Mladý pár seriem je vůbec první v historii zoo. Samec k nám přišel ze zoo a botanické zahrady města Plzně, samice je z odchovu jihlavské zoo. Po roce stráveném v neveřejné části zoologické zahrady, kde se jim již podařilo odchovat jedno mládě, je spatří i návštěvníci. Ti je ale nejspíš dřív uslyší, než uvidí. Nezůstáváme ale pouze u nových zvířat. Jejich voliéru jsme decentně osadili „pampovou trávou“, kterou by ptáci potkali i ve své latinskoamerické domovině.
Domovinou seriem je Jižní Amerika. Jejich výrazný hlasový projev se nese na kilometry daleko. V přírodě se živí zejména drobnými obratlovci, čehož se držíme i v zoo, kde jsou základem krmné dávky laboratorní myši. Rovněž loví i malé ptáky i hady. Stejně jako jejich hrůzu nahánějící pravěký bratranec jsou i ony pozemní ptáci stvoření pro rychlý běh, dokáží vyvinout rychlost až 25 km/h. Létají jen neradi.