Přemýšleli jste někdy nad tím, kdo se stará o předčasně narozené děti, které potřebují speciální péči po příchodu na svět? O všechny takto předčasně narozené děti z okresních nemocnic v Olomouckém kraji se starají zdravotníci z krajské záchranné služby ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc.
Jak takový transport probíhá? „Posádka RZP po nahlášení transportu nedonošeného či jinak zdravotně indisponovaného novorozence po porodu vyráží naložit na novorozeneckou JIP speciální transportní inkubátor a novorozenecký tým,“ popsala tisková mluvčí ZZS Olomouckého kraje Lucie Mikisková.
Posádka pak jede do dané nemocnice pro novorozence. Tam vyšetří miminko, přesune jej do inkubátoru a rychle přejíždí na Novorozenecké oddělení FN Olomouc.
„Tato spolupráce funguje již několik let a velice často nás můžete potkat i na cestě do hlavního města Prahy, kam směřujeme nejčastěji do Fakultní nemocnice v Motole s těžce nemocnými novorozenci, kteří potřebují náročnější péči, výkony či operace, na které se tato nemocnice specializuje,“ vysvětlila Mikisková.
K převozu používají záchranáři transportní inkubátor, který je upevněn na podvozku transportních nosítek, a tím pádem je kompatibilní se stolem pro uložení nosítek v sanitních vozidlech. Inkubátor je vybaven kyslíkovou a vzduchovou tlakovou lahví, transportním ventilátorem, lineárními dávkovači pro aplikaci léků a spoustou dalších nezbytně nutných zdravotnických pomůcek potřebných pro zajištění novorozence.
Po deseti letech dojde také k obnově leteckých transportů novorozenců. V současnosti firma ATE jako provozovatel letecké záchranné služby pracuje na vhodném uzpůsobení vrtulníku k těmto převozům.