Dlouho diskutovaná Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí neprošla schválením na půdě Senátu. Pro ratifikaci Istanbulské úmluvy bylo 34 ze 71 zúčastněných senátorů. K ratifikaci dokumentu, který Česká republika podepsala v roce 2016, chyběly dva hlasy. Jak hlasovali senátoři z Olomouckého kraje?
Senátorský klub KDU-ČSL má celkem dvanáct členů, úmluvu se rozhodli podpořit pouze dva z nich. Jedním je i olomoucký senátor Lumír Kantor (KDU-ČSL). “Můj osobní postoj při rozhodování? Bylo to snadné. Násilí je vždy násilím. A je vždy nepřípustné,” vyjádřil se pro Olomoucký Report Kantor s tím, že jeho rozhodování bylo jednoduché, ale podpořené zkušeností a pohledem na svět.
Pro přijetí úmluvy se vyjádřil i senátor za Šumpersko a Jesenicko Miroslav Adámek (nestr. za ANO), který je zároveň předsedou senátorského klubu ANO a ČSSD. “Úmluva je symbolem a formálním přihlášením se k tomu, že se chceme věnovat problematice násilí na ženách, ale i násilí obecně. Chceme jít cestou snižování negativních dopadů, které to má, a to hlavně na oběti. To pro mě byla hlavní myšlenka,” vysvětlil Adámek pro Olomoucký Report.
Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácímu násilí, zkráceně nazývaná Istanbulská úmluva, byla přijata Výborem ministrů Rady Evropy v roce 2011. Členské státy Evropské unie se rozhodly k ní přistoupit v červnu 2023. Pro Českou republiku se proto stává závaznou ve věcech spadajících do pravomocí EU.
Česká vláda se k ratifikaci úmluvy kladně vyjádřila v roce 2023. V případě, že jedna z komor parlamentu přistoupení neschválí, bude úmluva pro Českou republiku platná pouze částečně.
“Veškeré věci, který z dohody plynou, už totiž jsou v našem legislativním systému zavedené. Z mého pohledu bylo schválení spíše symbolické. Česká republika se teď přiklonila k Bulharsku, Slovensku, Maďarsku, Rusku, tedy ke státům, které toto do svého legislativního systému nikdy nepřijmou,” popsal senátor Marek Ošťádal (STAN), zvolený za volební obvod Olomouc. I Ošťádal je jedním z 34 senátorů podporujících ratifikaci.
Proti ratifikaci úmluvy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí se naopak postavila nezávislá senátorka Jitka Chalánková, členka klubu ODS a TOP 09. „Paní senátorka vše velmi podrobně vysvětlila ve svém vystoupení v Senátu,“ odpověděla v sms zprávě asistentka senátorky Chalánkové. Senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL) nebyla přítomná.