Nedávné povodně způsobily na mnoha místech kontaminaci pitné vody ve studnách. Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje zavádí opatření, kterými chce zajistit požadovanou jakost pitné vody a minimalizovat zdravotní rizika. Jedním z nich je i bezplatná kontrola jakosti vody ze studní.
Před samotnou kontrolou je nezbytná sanace studní, která zahrnuje její vyčerpání a vyčištění následnou dezinfekcí. Tím by se mělo zamezit riziku šíření bakterií a dalších nebezpečných látek. „Nejvhodnější doba pro odběr vzorků je 2-3 týdny po provedené dezinfekci, kdy je voda stále považována za užitkovou. Do té doby se doporučuje vodu nepoužívat k pití, ale pouze pro jiné účely,“ uvedla hygienická stanice.
Bezplatná kontrola vody je k dispozici pro studny, které jsou jediným zdrojem pitné vody pro trvale obydlené domy, nebo byly přímo zasaženy povodněmi. „Může se také jednat o studny, které sice nebyly zaplaveny, ale nacházejí se v oblastech, kde došlo ke zvýšení hladiny podzemní vody a voda vykazuje známky znečištění, například změnu barvy nebo zápach,“přiblížila mluvčí Olomouckého kraje Alena Minxová.
Odběr vzorků vody bude zajišťovat KHS ve spolupráci se starosty postižených obcí. Pokud má někdo zájem o kontrolu kvality vody ze svých studní, bude možné se obrátit na vedení obce. To následně shromáždí seznam zájemců. „Bezplatná kontrola je omezena na jeden vzorek vody na domácnost,“ doplnila Minxová.
KHS se zaměřuje na kontrolu zejména mikrobiologické kontaminace vody, která je po povodních jedním z hlavních rizik. Po laboratorním rozboru odebraných vzorků budou hygienici zasílat výsledky obcím, které by měly obyvatele informovat o stavu vody. „Pokud bude potvrzena kontaminace, hygiena navrhne další opatření, jak zajistit bezpečné používání vody,“ vysvětlila mluvčí Minxová.
„Toto bezplatné vyšetření vody je důležitým krokem k ochraně zdraví obyvatel postižených oblastí. Občané jsou proto vyzýváni, aby své studny nechali zkontrolovat a vyhnuli se tak potenciálním rizikům spojeným s kontaminovanou pitnou vodou,“ uzavřela.