Vloni v září napáchala velké škody na Jesenicku povodeň. Odstranění škod bude trvat ještě mnoho let, ale již nyní se začíná pracovat na to, jak podobným situacím v budoucnu předcházet. Státní pozemkový úřad (SPÚ) ve spolupráci s městem Jeseník uspořádal první dubnovou středu odborné pracovní jednání zaměřené na přípravu a realizaci protipovodňových a protierozních opatření v povodí řeky Bělé. Setkání se konalo na radnici v Jeseníku a zúčastnili se ho zástupci státní správy, samosprávných celků, církevních institucí, zemědělských subjektů i neziskového sektoru.
Účastníci jednání analyzovali povodňovou situaci ze září 2024 a shodli se na nutnosti komplexního přístupu k ochraně území. „V Jeseníku se podařilo zahájit velmi důležitý dialog napříč institucemi i sektory. Společně hledáme řešení, jak navrátit do krajiny prvky, které v minulosti pomáhaly zpomalovat odtok vody a chránit obce před povodněmi. Naším cílem je vrátit do krajiny funkčnost a stabilitu, která se postupně vytratila. SPÚ chce být v tomto úsilí silným a spolehlivým partnerem,“ řekla Petra Kazdová, tisková mluvčí Státního pozemkového úřadu.
Vzhledem k horskému charakteru Jesenicka je nezbytné zahájit opatření na vrcholcích horských hřebenů a postupovat přes zemědělské plochy až do intravilánů obcí v údolích. Vzhledem k terénním podmínkám není možné budovat velké přehrady; místo toho se plánují menší protipovodňová opatření na přítocích řeky Bělé, jako jsou zářezy a kaskády, a suché poldry na polích a pastvinách. Cílem těchto opatření je zpomalení a rozvolnění povodňové vlny, což by mělo snížit její intenzitu a rozsah rozlivu.
Pomoc území a budování opatření k zadržení a rozvolnění vody v krajině aktéři vnímají jako budoucí aktivitu nejen státních institucí, ale i obcí, zemědělců, občanů a neziskového sektoru. „Účastníci se shodli na potřebě zřízení role koordinátora, pro efektivní sdílení informací a dat, pro obnovu a budování protipovodňových opatření na Jesenicku,“ podotkla Kazdová.
Výstupy z jednání
– Revize a uzavření dohod o spolupráci: Byla navržena revize stávající dohody o spolupráci mezi SPÚ a Lesy ČR a uzavření nové dohody s Arcibiskupstvím olomouckým, která by rámovala spolupráci na realizaci opatření na jejich lesních pozemcích.
– Vznik pracovní koordinační skupiny: Dohodlo se zřízení pracovní koordinační skupiny pro řešení protipovodňové ochrany regionu Jesenicko při Olomouckém kraji. Členy skupiny budou zástupci Olomouckého kraje, SPÚ, Povodí Odry, Povodí Moravy, Lesů ČR, Arcibiskupství olomouckého, Agentury ochrany přírody a krajiny, měst a obcí regionu Jesenicko, Agrární komory a organizace Člověk v tísni.
– Spolupráce s neziskovým sektorem: SPÚ naváže spolupráci s lokální pobočkou organizace Člověk v tísni, která bude udržovat úzký kontakt se samosprávami a zemědělci při návrzích a realizacích protipovodňových opatření.
– Účast na konferenci Cesta vody: Účastníci se dohodli na aktivní účasti na konferenci Cesta vody, která se bude konat v Jeseníku v říjnu 2025.