Lyžování v Jeseníkách se v nadcházející sezoně prodraží. O kolik se ceny skipasů zvýší, ale zatím není jasné. Majitelé lyžařských areálů, které oslovila, s cenovou politikou vyčkávají, jasno by chtěli mít na konci října či během listopadu. Loni za jednodenní skipas zaplatili lyžaři v Jeseníkách v průměru od 600 do 850 korun, už tehdy se jich dotklo mírné zdražení kvůli zvyšování nákladů.
O cenách skipasů zatím jednají například ve Ski Aréně Karlov. „Jisté je to, že se zdražovat bude, ale pravděpodobně bude zdražení výrazně nižší, než je současná vlna inflace. Pokud ceny meziročně vzrostly téměř až o 20 procent, ten nárůst podle dosavadních informací by měl být v jednotkách procent. O cenách se bude ještě diskutovat, finální rozhodnutí mají provozovatelé areálů před sebou,“ řekl za středisko Boris Keka. Podotkl, že nárůst cen pociťují zástupci středisek v pohonných hmotách, ale i v cenách elektřiny, byť největším areálům se ji ještě podařilo zastropovat loni na jaře a nárůst není tak dramatický.
Také v jesenickém areálu Kouty se zdražením počítají, o ceně skipasů tam však zatím nerozhodli. „Do konce října máme ještě letní sezonu, cenu ještě neřešíme, čekáme na nějaké informace. Rozhodnutí by mělo padnout do konce října,“ řekl zástupce střediska Petr Marek. „Cena půjde určitě nahoru, to je bez diskuse, ale o tom jak, zatím informace nemám,“ doplnil Marek. Podle něj zájem o lyžování bude. Svědčí o tom i to, že penzion střediska je již od prosince do března přes týden obsazen lyžařskými kurzy, řekl.
Zhruba v polovině listopadu by měli mít jasno v Kopřivné v Malé Morávce, i tam však se zdražováním počítají. „Zdražit budeme muset kvůli energiím. Máme však nový odbavovací systém, ve kterém bude takzvaná plovoucí cena, která se bude pohybovat podle návštěvnosti areálu, podle počasí či podle akcí, které budeme dělat. Můžeme se tak dostat i na stejnou cenu, kterou jsme měli letos, případně i nižší, pokud si skipas člověk koupí v předstihu,“ řekl vedoucí skiareálu Libor Petrů. Vyčkávají podle něj i samotní návštěvníci, byť středisko eviduje potvrzené rezervace. „Zájem o lyžování a o hory bude,“ míní Petrů.
Podle zástupců středisek se současná inflace do cen skipasů nedá promítnout v celé výši. „Provozovatelé si uvědomují, že musí udržet takovou cenu skipasů, která bude přijatelná pro českého lyžaře. To je argument, který je vede k tomu, aby to zdražování bylo opatrné a nepromítaly se do ceny všechny reálné náklady, které se navýšily,“ míní Boris Keka. Dodal, že také současně nelze ustoupit ze standardu poskytovaných služeb.