Zatím pouze několik internistů a kožních lékařů se v Nemocnici Šumperk kvůli novele zákoníku práce připojilo k protestu, během kterého někteří lékaři vypovídají přesčasovou práci na prosinec. Rozhodnutí části lékařů nesloužit v závěru roku přesčasy provoz Nemocnice Šumperk výrazně nepoznamená. ČTK to řekla její mluvčí Hana Hanke. Ministerstvo zdravotnictví chce protest zvrátit a vrátit dobrovolnou přesčasovou práci na úroveň před říjnem.
„V Nemocnici Šumperk jsme obdrželi 15 oznámení o ukončení výkonu práce přesčas od lékařů interního a kožního oddělení, kteří se rozhodli připojit k hromadnému protestu organizovanému Sekcí mladých lékařů. Harmonogram plánovaných operací tento krok nenaruší. Určitou změnu organizace práce ovšem nemůžeme vyloučit. Ke konkrétním variantám scénáře se ale zatím nebudeme vyjadřovat,“ uvedla Hanke. V Nemocnici Šumperk pracuje zhruba tisícovka zdravotnických i nezdravotnických zaměstnanců.
V Česku vypovědělo podle Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) dobrovolnou přesčasovou práci na prosinec přes 5000 lékařů. Jde podle nich o reakci na novelu zákoníku práce a dlouhodobé neplnění platových požadavků. Novela zdvojnásobila roční objem dobrovolných přesčasů zdravotníků až na 832 hodin ročně a zakazuje dosud tolerované 24hodinové směny. Lékaři odvolání protestu podmínili splněním svých požadavků, mezi které patří návrat přesčasové práce maximálně na 416 za rok, zachování 24hodinových směn a zvýšení základní mzdy bez služeb a odměn na 1,5 až trojnásobek průměrné mzdy.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) bude dnes spolu s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) jednat se zástupci Sekce mladých lékařů ČLK. Tématem bude pracovní doba zaměstnanců ve zdravotnictví v návaznosti na novelu zákoníku práce. „Vzhledem k tomu, že jde o celostátní protest na podporu systémových změn, ke kterému se připojily tisíce lékařů z celého Česka, budeme v nemocnici s napětím očekávat výsledky jednání mladých lékařů s těmito ministry,“ uvedla Hanke.