Hnízd přibývá, ale o kolik? To je otázka, kterou si kladou čeští a moravští ornitologové, a tak zapojují do sčítání i veřejnost. Lidé se mohou zapojit do počítání čapích hnízd díky interaktivní mapě i webkamerám.
„Důležité je spočítat mláďata a případně uvést, zda je některý z jejich rodičů okroužkován. Pokud možno i s kódem a barvou kroužku,“ popsal ke sčítání ornitolog a ochránce přírody Jiří Šafránek a dodal: „Na některých hnízdech jsou mláďata již velká jako jejich rodiče a rozeznat je můžete pouze podle zbarvení a délky zobáku. Mladí čápi mají kratší zobák zbarvený černě, dospělí ho mají delší a červený.“
Cenné jsou pro ornitology i údaje o neobsazených nebo nehnízdících čápech. Proto se i taková hnízda evidují a zadávají se do databáze čapích hnízd v ČR. Tyto údaje jsou pak důležité i k ochraně čapích mláďat.
Nejvíce zmapovaných hnízd s mláďaty letos najdeme u Mohelnice a u Šumperka. Všude po Olomouckém kraji ale najdeme hnízda, ve kterých byl zpozorován čáp nebo čapí pár. Údaje do mapy mohou zadávat i amatérští pozorovatelé, kteří tak vytvoří časový záznam, jak se obyvatelé hnízda vyvíjeli.
Webkamery v Olomouckém kraji:
- Dlouhá Loučka (OL)
- Domašov nad Bystřicí (OL)
- Nezamyslice (PV)
- Dřevohostice (PR)
- Staré Město (SU)
- Supíkovice (JE)
Další webkamery na moravských čapích hnízdech:
- Albrechtice (KA)
- Břest (KM)
- Bzenec (HO)
- Dětmarovice (KA)
- Mleč (OP)
- Nové Mlýny (BV)
- Podolí u UH (UH)
- Staré Město u UH (UH)
- Vyšní Lhoty (FM)
- Záhlinice (KM)