Jakou mají hasiči fyzickou přípravu, se mohl jeden z nich přesvědčit na nedávném Mistrovství světa v zimním plavání. Martin Hanáček z konické jednotky hasičů si vyplaval ve Slovinsku 6. a 7. místo.
Velitel družstva ze stanice Konice se jako jeden z 480 plavců z jednatřiceti zemí světa zúčastnil 13. Mistrovství světa IWSA v zimním plavání. „Na mistrovství světa jsem se nominoval tím, že jsem zaplaval pětisetmetrovou trať ve vodě o teplotě pod pět stupňů Celsia v rámci soutěže Českého poháru v zimním plavání,“ vysvětlil velitel družstva. Na mistrovství vyrazilo 29 českých otužilců ze čtyř plaveckých oddílů. Hanáček byl součástí oddílu Otužilci Promrzlé pyjavice České Budějovice.
„Moje kategorie je tradičně velmi silně obsazená, jde o plavce ve věku 45 až 49 let. Na medaili jsem sice nedosáhnul, ale na trati 450 metrů volným způsobem jsem skončil na šestém místě a na trati 200 metrů volným způsobem jsem obsadil místo sedmé. Být to disciplína pro fyzické testy, získal bych časem 3:45.30 rovných 168 bodů. Rozdíl je, že voda měla o 21°C méně než bazén v Prostějově,“ popsal Hanáček.
Kilometrová trať na jezeře Bled se plave na otevřené vodě okolo bójek. Ostatní tratě byly vytvořeny z pontonů u břehu jezera. Teplota vody se v průběhu celého týdne pohybovala něco málo nad 5°C. Hasič z konické jednotky využívá otužování i v práci. „Záchranu z ledu trénujeme i v nádrži na stanici v Konici. Dobrovolně dělám figuranta v plavkách,“ doplnil velitel s tím, že se poslední dobou přidávají i kolegové.
„Všichni hasiči máme zevrubnou zdravotní prohlídku, takže se do vody mezi ledové kry může ponořit opravdu každý. Ovšem začátečníkům se doporučuje plavat v létě a chodit plavat pořád, nejlépe až do jara. Voda totiž postupně chladne, a pokud se jde 3x týdně, tak si tělo postupně zvyká a přizpůsobuje se. A kdo je zároveň i zdatný plavec, může si s námi zazávodit nebo se přihlásit k nám do oddílu,“ pozval případné zájemce Martin Hanáček.