Do soutěže Talent roku Olomouckého kraje se letos nominovalo téměř 200 nadějných žáků. Z nich 75 uspělo a získalo ocenění. Kromě toho bylo ve středu 11. září vyznamenáno také 16 škol a 15 garantů a organizátorů vzdělávacích aktivit. Jaká část nominovaných žáků nakonec v soutěži uspěla? Výsledek zaokrouhlete na jedno desetinné místo… Pokud nevíte nebo se vám počítat nechce, nevadí. Ostatně, mezi oceněnými talenty rozhodně nebyli jen samí příznivci matematiky.
„Jsem velmi hrdý na to, že máme v našem kraji tak úspěšnou a šikovnou generaci mladých lidí. Přeji jim, aby svůj talent přetavili do něčeho, co bude užitečné nejen jim, ale celé naší společnosti,“ uvedl při předávání ocenění Josef Suchánek (STAN), hejtman Olomouckého kraje.
Pokud jste se s výše uvedenou slovní úlohou nepopasovali, nezoufejte. Talent máte třeba na něco jiného. Mezi oceněnými talenty nejsou jen matematici, ale také ekonomové, fyzici i žáci, kteří vynikají v uměleckých oborech, celospolečenských disciplínách nebo ve sportu.
„Rád bych na tomto místě poděkoval nejen školám, které talentované děti k vynikajícím výsledkům vedou, ale také jejich rodičům, jejichž podpora je pro rozvoj dětí nepostradatelná. Žákům přeji, ať svůj talent dále rozvíjejí a zúročí ho nejen pro sebe, ale i pro celý Olomoucký kraj,“ dodal Aleš Jakubec (TOP 09), radní Olomouckého kraje pro oblast školství.
Letos poprvé v historii soutěže uspěl jednotlivec ve třech oblastech – humanitní, přírodovědné a technické, a to Samuel Zubák z Gymnázia Olomouc – Hejčín. Mezi mladšími umělci exceloval klavírista Oliver Přidal ze ZUŠ Iši Krejčího v Olomouci, zatímco Lukáš Tabery z Prostějova získal 3. místo na mezinárodní ekonomické olympiádě. Jan Flajšar z Olomouce dominoval mezi přírodovědci, Klára Kneblová z Gymnázia Olomouc – Čajkovského zazářila ve sportu a Lucie Dorňáková ze Šumperka v technických oborech. Štěpán Brančík získal cenu za dobrovolnictví a mezi nejúspěšnější školy patří Gymnázia Hejčín, v Litovli a ve Šternberku.