Zastupitelstvo Olomouckého kraje dnes schválilo memorandum o spolupráci při budování dlouho chystaných protipovodňových hrází u obce Troubky na Přerovsku. Jde o třístranné memorandum mezi Povodím Moravy, obcí Troubky a Olomouckým krajem, řekl zastupitelům krajský radní Martin Šmída (Piráti a STAN). Náklady na vybudování protipovodňových hrází kolem Troubek zatím nebyly přesně vyčísleny, pohybovat by se měly ve stovkách milionů korun. Troubky nedaleko soutoku Moravy a Bečvy se staly symbolem ničivých záplav v roce 1997.
Memorandum je postaveno na tom, že 85 procent nákladů na stavbu protipovodňové ochrany Troubek pokryje dotace ministerstva zemědělství. Schválené memorandum podle Šmídy obsahuje část, která se týká přípravy dokumentace pro stavební povolení. Hejtmanství se zavázalo přispět na dokumentaci až 800 tisíci korunami, což je polovina předpokládaných nákladů. „Budeme spolupracovat také na realizaci (protipovodňových opatření). Je to velmi důležitá akce a konečně se snad dostáváme k hmatatelnému řešení pro obec Troubky,“ podotkl Šmída.
Projekt počítá se stavbou nových ochranných hrází, které spolu s nynějšími hrázemi u Bečvy a Malé Bečvy vytvoří kolem Troubek ochranné protipovodňové opatření. Obec v roce 2015 schválila protipovodňová opatření navržená státním podnikem Povodí Moravy. Zajistit je má hrázový systém v délce 6177 metrů. Náklady byly před několika lety odhadovány na 400 milionů korun. Troubky vykupují pozemky od roku 2017, obec za ně zaplatila několik milionů korun.
Součástí plánovaných protipovodňových úprav v okolí Troubek jsou také mobilní hrazení, která budou například v místě křížení valu se silnicemi, přeložky inženýrských sítí a závlahového potrubí, odvodňovací příkopy, mobilní čerpadla včetně dieselových agregátů či stavidlo na otevřeném odvodňovacím kanále.
Koryto Bečvy je v okolí Troubek nyní schopné pojmout dvacetiletou povodeň, plánovaná ochrana je koncipována na stoletý průtok vody. Odborníci upozornili na to, že kvůli mocným vrstvám štěrkopísku v místním podloží musí být hráze doplněny speciálními studněmi a podzemními těsnícími stěnami, které zabrání prolomení podloží pod hrázemi.
Do obce Troubky, ve které žije kolem 2000 obyvatel, vtrhla voda 7. července 1997 večer a srovnala se zemí víc než polovinu domů. V troskách zemřelo devět lidí. Následně bylo nutné zbourat 335 stavení a o střechu nad hlavou přišla polovina obyvatel. Škody dosáhly 700 milionů korun. V obci bylo poté postaveno na 200 domů. Povodně postihly Troubky i na jaře roku 2010.