Téměř 827 milionů korun bylo dosud v Olomouckém kraji rozděleno mezi žadatele o dotace na výměnu starých kotlů za nové a ekologické zdroje tepla. Od roku 2016 byly v kraji čtyři vlny těchto dotací. Letos se připravuje další, zaměřena bude na nízkopříjmové rodiny. Finanční podpora se tentokrát vztahuje na tepelná čerpadla a kotle na biomasu.
„Dotace na kotle na biomasu může být až 130 tisíc korun a na tepelné čerpadlo dokonce 180 tisíc korun,“ sdělil dnes krajský radní Petr Lysek (Piráti a STAN).
Zatím poslední kolo dotací bylo zahájeno loni, kdy si o tyto dotace řeklo zhruba 1400 žadatelů a hejtmanství jim přerozdělilo 200 milionů korun. V předchozích třech vlnách dotací příspěvek na výměnu kotle získalo 5686 žadatelů. „Kotlíkové dotace mají hned trojí efekt. Jednak šetří lidem peněženky za účty na energie, dále přispívají čistějšímu životnímu prostředí a navíc podporují firmy v Olomouckém kraji, které se instalací moderních kotlů zabývají,“ uvedl Lysek.
V loňském kole dotací se lidé v Olomouckém kraji rozhodli v domácnostech instalovat zejména kotle na biomasu, naopak nejmenší zájem byl v době prudce rostoucích cen fosilních paliv o moderní plynové kotle.
Poptávka po dotacích v kraji pokaždé výrazně převýšila vyčleněné částky. Od loňského září měl v Česku platit zákaz vytápět rodinné domy starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň třetí emisní třídy. Platnost tohoto omezení byla nakonec posunuta na září 2024. Poté lidem za vytápění starými kotly budou hrozit pokuty.