Léčebný postup olomoucké fakultní nemocnice řeší problémy hrudního koše. Spočívá ve využívání kostního štěpu zemřelého dárce. Metodu využívají lékaři v Česku i v zahraničí. Za 13 let už pomohla desítkám pacientů.
Ročně kardiochirurgové ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL) provedou stovky operací. Týká se to především nemocí srdce, velkých cév, srdeční chlopní. Ačkoliv speciální metoda léčby hrudního koše není součástí běžné operace, je pro fakultku výjimečná. Léčební postup, který vymyslel lékař Martin Kaláb, využívají i v zahraničí. Jeho metoda mimo jiné v roce 2013 získala i ocenění pro výzkumníky.
Technika spočívá ve využívání kostního štěpu od zemřelého dárce. Vznikla před 13 lety, kdy ji poprvé použil doktor Martin Kaláb. „Není to žádná extra věda. Začínal jsem na ortopedii a všeobecné chirurgii. A téměř jako řemeslník jsem si pospojoval praktické zkušenosti, které mě společně se šťastnými náhodami a okolnostmi dovedly až k tomu, že jsem vyzkoušel něco nového a ono to fungovalo,“ konstatoval Martin Kaláb.
Léčebná metoda pomohla už desítkám pacientů. „Ročně přitom z FN Olomouc odcházejí s hrudníkem vyztuženým kostním štěpem a speciálními titanovými dlahami tři, čtyři pacienti. Za třináct let už jich tedy jsou desítky,“ vyjádřil se tiskový mluvčí FNOL Adam Fritscher. Jako konkrétní případy uvedl Martin Kaláb i příběh muže, kterého přimáčkl býk. „Byli i takoví, jejichž reakce mě rozesmály. Třeba starší muž, který by bez naší operace umřel, ale stejně si postěžoval, že kvůli nám nemůže plavat,“ uvedl kardiochirurg.