První operace nádoru hlavy a krku v robotickém centru olomoucké fakultní nemocnice proběhla už v roce 2019. Robotický systém da Vinci Xi používali urologové a gynekologové, nově se k nim připojili lékaři kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku (ORL). Aktuálně tým ORL tímto způsobem odoperoval už třicet zákroků.
„Jsme vedle nemocnice v Ústí nad Labem jedním z pouhých dvou tuzemských center, které tyto výkony v našem oboru dělá,“ uvedl přednosta ORL FN Olomouc Richard Salzman. „Jedná se o nejmodernější způsob léčení nádorů v oboru ORL a mě o to více v této souvislosti těší, že tato metoda je již rutinní součástí práce naší kliniky. Je jasné, že takto drahé zařízení by nemělo zahálet a musí být co nejvíce využíváno,“ dodal Salzman.
Tým ORL využívá robotický systém k odstranění nádorů hltanu a hrtanu, kdy odstranění vyžaduje široké přístupové cesty z velkých řezů zevně na krku.
„Zatímco v minulosti obvykle trvala hospitalizace déle než deset až čtrnáct dnů, u robotické operace odcházejí onkologičtí pacienti po pěti až sedmi dnech domů. Zákrok je navíc šetrnější, přináší s sebou méně komplikací, rychlejší hojení a návrat k běžnému životu. Z pohledu pacienta je největším rozdílem, že se díky robotovi vyhne provedení tracheostomie, lidově nazývané slavík. Dále většina pacientů nemusí po výkonu absolvovat agresivní ozáření a chemoterapii,“ vysvětlil Martin Brož, lékař ORL, výhody robotického systému.
Rakovina hlavy a krku má vzrůstající tendenci, často se diagnostikuje pozdě, a pak může být léčba méně účinná. Na začátku diagnóza připomíná klasickou bolest v krku či chrapot. Delší než třítýdenní trvání vyžaduje návštěvu ORL a vyšetření za použití kamery.