Nedostatek léků řeší lékárny a pacienti po celé České republice, chybějící dodávky se dotýkají také lékáren v Olomouci, ty momentálně nejvíce pociťují nedostatek přípravků na vykašlávání, čípky a sirupy pro děti. Z léků na předpis nejsou hlavně antibiotika. Česká lékárenská komora ovšem nabádá veřejnost, aby léky zbytečně nenakupovala do zásoby, mohou chybět tam, kde jsou akutně potřeba.
„Pociťujeme to jako v celé České republice. Platí, že nejsou preparáty pro děti, čípky a sirupy,“ řekla pro Olomoucký Report lékárnice z Polikliniky II. S obdobnou situací se potýkají i v dalších olomouckých lékárnách. „Jednoznačně chybí léky na teplotu a bolest, také léky na kašel a vykašlávání. Hodně očních přípravků,“ popsala pro Report situaci v lékárně U Červeného kostela v Olomouci její vedoucí Dobrá. Podle lékárnice v některých případech distributor uvádí, kdy budou léky dostupné, u velkého množství léků to ovšem jisté není.
V lékárně ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL) aktuálně chybí antibiotika ve více lékových formách, to znamená tablety, sirupy a injekce. „Denně se řeší výpadky jednotlivých léků snad ze všech lékových skupin,“ informoval Olomoucký Report vedoucí lékárny Robert Běhal a dodal: „Komunikujeme s držiteli registrace (farmaceutickými firmami) i s distributory léčiv. Dále se orientujeme podle informací na stránkách Státního ústav pro kontrolu léčiv.“
Situaci lékárníkům komplikuje i to, že část výpadků dodávek není na webu vůbec uvedena. „Nahlašují to držitelé registrace, část informací o obnovení dodávek je nespolehlivá,“ vysvětlil Běhal. Situaci s nedostatkem léčiv ovšem mnohdy nevyřeší ani obnovení dodávek. „Dokonce i po obnovení dodávek se stane, že trh celou dodávku vykoupí během jednoho dne a výpadek reálně pokračuje dál,“ upozornil Běhal s tím, že přesně to očekává i po uskutečnění mediálně avizované dodávky Nurofenů.
Snažíme se přípravky nahrazovat jinou účinnou látkou
V lékárně FNOL jsou zatím výpadky řešitelné, volně prodejné léky se totiž daří nahrazovat přípravky s jinou účinnou látkou nebo v jiné lékové formě. „Část nahrazujeme přípravou v našich laboratořích, pokud seženeme certifikovanou surovinu,“ vysvětlil vedoucí lékárny ve fakultní nemocnici. „Zatím jsou výpadky většinou řešitelné, nicméně tato agenda nám zabírá každodenně neuvěřitelné množství času, které bychom chtěli a měli věnovat něčemu důležitějšímu,“ uzavřel Běhal.
Podle České lékárnické komory je ovšem zbytečné pořizovat léky v nadbytečném množství. „Zcela nevhodné je skupovat například sirupy pro děti jen proto, že v médiích proběhly zprávy o jejich hrozící nedostupnosti. To vede jen k tomu, že ti, kdo je akutně potřebují, je nemusí dostat jen proto, že byly vykoupeny lidmi, kteří je ve výsledku ani nepoužijí a léky jim v domácí lékárničce nakonec zbytečně projdou a stanou se nepoužitelnými,“ vysvětlil Martin Kopecký, viceprezident České lékárnické komory.
Komora navíc na svých stránkách upozorňuje že situace je náročná také pro lékárníky, kteří za nedostatek léků nemohou. „Pro jejich zajištění pro své pacienty dělají maximum. Prosíme, buďte ohleduplní vůči ostatním pacientům i lékárníkům a nehromaďte doma zásoby,“ uvádí Česká lékařská komora na svém webu.
Česká lékárnická komora radí:
1. Pokud nemáte dítě nemocné, nepodléhejte panice.
2. Pokud doma máte zásobu, nepodléhejte panice.
3. Pokud máte dítě nemocné, poraďte se s lékárníkem:
– dětem od 9 kg je možné podat tablety pro děti s obsahem 125 mg paracetamolu
– dětem nad 20 kg je možné podat půlku tablety s obsahem paracetamolu pro dospělé, tablety pro děti s obsahem 125 mg paracetamolu, tablety s ibuprofenem o dávce 200 mg nebo horký nápoj s paracetamolem pro juniory,
– dětem pod 9 kg resp. 20 kg jsou určeny sirupy a čípky pro děti, nebo individuálně připravované čípky nebo tobolky s paracetamolem či individuálně připravované čípky s ibuprofenem.
4. Individuálně připravované léky připravují jen některé lékárny, podletoho, zda mají suroviny, pomůcky, přístroje či personální kapacity. Individuální léky mají kratší exspiraci a nemá smysl je pořizovat do zásoby, případně pro větší děti.